Javne ovlasti auto-moto klubovima će biti povjerene putem Zakona o povjeravanju javnih ovlasti auto-moto klubovima u Federaciji BiH, a koji je trenutno u parlamentarnoj proceduri.
To je potvrdio za Fenu pomoćnik federalnog ministra saobraćaja i komunikacija Pavo Boban.
Koordinacijsko tijelo koje je predviđeno da se formira Zakonom o povjeravanju javnih ovlasti auto-moto klubovima u Federaciji BiH, je povjerenstvo koje će se, kako ističe, povremeno sastajati a imati zadatak da usklađuje sve aktivnosti iz djelokruga javnih ovlasti koja su predmet ovog zakona.
- Tijelo treba da razmatra planove i izvješća AMK-a, i dostavlja Vladi Federacije BiH posredstvom Federalnog ministarstva prometa i komunikacija na usvajanje, te da zajedno sa AMS Republike Srpske i Brčko Distrikta koordinira aktivnosti na razini Bosne i Hercegovine i sa međunarodnim udrugama i organizacijama – rekao je Boban.
Po njegovim riječima samo tijelo će doprinijeti boljem nadzoru prenesenih javnih ovlasti kao i boljoj koordinaciji između auto-moto klubova kojima su povjerene javne ovlasti, prenosi Fena.
U praksi je, naglašava, potrebno povećati sigurnost svih sudionika u prometu, a jedan od bitnih čimbenika u tom procesu je služba pomoć-informacije kao i ostale kampanje koje auto-moto klubovi obavljaju, a što je u skladu sa EU direktivama.
- Pored toga mora se osigurati veći nadzor nad ubiranjem i namjenskim trošenjem sredstava koja se naplaćuju sukladno Odluci o službi Pomoć – Informacije – poručio je u izjavi za Fenu pomoćnik federalnog ministra saobraćaja i komunikacija Pavo Boban.
U formi nacrta zakon o povjeravanju javnih ovlasti auto-moto klubovima u FBiH usvojio je Predstavnički dom Parlamenta FBiH, dok će ga Dom naroda razmatrati u srijedu, 3. marta, na narednoj sjednici.
Donošenjem ovog zakona želi se postići sveobuhvatno i kvalitetno pružanje usluga iz ovog domena sudionicima u cestovnom prometu u Federaciji BiH, prateći iskustva i praksu u susjednim državama i EU.
Naime, povjeravanje javnih ovlaštenja auto-klubovima (BIHAMK i Auto-moto savez u BiH) nije definirano niti jednim zakonom, a propisi iz predratnog perioda nisu primjenjivi.