od 100 do 120 KM

Jednokratna pomoć za umirovljenike: Privremeno rješenje do povećanja mirovina

Jednokratna pomoć za umirovljenike: Privremeno rješenje do povećanja mirovina
06.08.2021.
u 20:47
Pogledaj originalni članak

U Federaciji Bosne i Hercegovine je počela isplata srpanjski mirovina. Uz nju i jednokratna pomoć u iznosu od 100 do 120 KM za one koji su rezidenti Bosne i Hercegovine i nisu u radnom odnosu. Federalna vlada se na ovaj potez odlučila zbog, kako navode, nemogućnosti za redovito usklađivanje mirovina. Koliko ova pomoć znači umirovljenicima?

- Bolje išta, nego ništa - tako umirovljenici za BHRT komentiraju jednokratnu pomoć uz mirovinu. 

Za tu pomoć su iz proračuna Federacije BiH izdvojena sredstva od 42 milijuna maraka.

Šef Ureda za odnose s javnošću MIO BiH Amel Lizde kaže kako je 363 tisuće i 310 umirovljenika ostvarilo pravo i primit će ovaj jednokratni novčani iznos zajedno sa srpanjskom mirovinom. Umirovljenici koji primaju do iznosa zajamčene mirovine primit će i zajamčenu mirovinu i 120 KM, dok umirovljenici koji primaju iznad zajamčene mirovine, primit će 100 KM.”

Ono što umirovljenici priželjkuju je povećanje mirovina, posebno minimalnih od kojih zapravo većina, kako i sami kažu, preživljava. 
Iz Saveza udruženja umirovljenika ističu kako se ove godine nisu stekli uvjeti za redovito usklađivanje mirovina. Tako je sa Federalnom vladom došlo do dogovora o isplati jednokratne novčane pomoći. No, to je samo privremeno rješenje.

Predsjednik Upravnog odbora Saveza udruženja umirovljenika FBiH Redžo Mehić kaže kako jednokratna novčana pomoć ima dvije strane, dobru i lošu. 

"Dobra stvar je što za sve najniže mirovine ovaj iznos od 120 maraka je ekvivalentan kao da su imali redovito usklađivanje. Loša strana je u tome što je jednokratna, dobije se i više nema i ne ulazi u osnovu za buduće usklađivanje mirovina”, pojasnio je. 

U Udruženju umirovljenika podsjećaju na sve težu situaciju među ovom populacijom. Posebno otežavajuća okolnost je svakodnevno poskupljenje osnovnih životnih namirnica koje umirovljenici većinom troše. U prilog tome govore i podaci Agencije za statistiku BiH.

U odnosu na isto razdoblje protekle godine, kroz takozvana tiha poskupljenja, osnovne životne namirnice poskupjele su za 20 do 30 feninga. Brašno, šećer, mlijeko i meso najviše su poskupjeli uz ulje koje koje je od nekadašnjih 2,2 KM sada došlo na cijenu 2,5 do 3,8 KM.

Umirovljenici neće odustati od svojih zahtjeva za povećanjem mirovina, ali je izgledno da u skorijem razdoblju do toga neće doći. Prema dosadašnjim predviđanjima, usklađivanje mirovina može se očekivati iduće godine, a to ne bi trebalo biti ispod 3 posto.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.