Mrlja s otrovnom bazom iz rijeke Spreče dospjela je u Bosnu i jučer je primijećena u Kotorskom i Majevcu, nizvodno od Doboja, izjavio je glasnogovornik Republičke uprave Civilne zaštite Željko Stojanović, piše Večernji list BiH. Prema njegovim riječima, na tom području su na površini rijeke Bosne uočene uginule ribe. On je napomenuo kako je voda iz gradskog vodovoda u Doboju ispravna za piće, ali i dalje vrijedi upozorenje za stanovništvo da ne koristi vodu iz Bosne za navodnjavanje poljoprivrednih površina ili za tehničku uporabu.
Zagađena voda
Mrlja s bazom brže se kreće Bosnom nego Sprečom, jer je protok vode u njoj brži, pa se očekuje da će otrovna mrlja već danas doći do Modriče. Prema Stojanovićevim riječima, nadležne službe su na terenu i prate situaciju. Kataklizmični prizori bijele rijeke i uginule ribe ukazuju da je voda zagađena i da nije ni za kakvu uporabu, na što upozoravaju i nadležna inspekcijska tijela. - Voda je izuzetno zagađena, nije ni za kakvu uporabu, sve što smo rekli ostaje na snazi - istaknuo je Miroslav Tanasić, glavni republički vodni inspektor. Uginulu ribu ribari pokušavaju da sakupe i izvade iz rijeke. Kažu kako nije prvi put da su suočeni sa zagađenjem, ali pomor kao sada nisu imali. Zdravko Radić iz Sportsko-ribolovnog društva “Bosna” iz Doboja kazao je da će pokrenuti tužbu kad budu imali zaključke i analize veterinarske i vodne inspekcije. - Uz tu građu ćemo krenuti s tužbom prema počiniteljima, gdje ćemo tražiti odštetu. Postoje propisi koja se riba i koliko treba obeštetiti. Dodao bih da ovo nije prvi put da se događa, ali mislim da je ovaj put potpuni pomor ribe - rekao je Radić. Raste i nezadovoljstvo građana. Ogorčeni obilaze obale Spreče, nemoćni bilo što uraditi. U gradu Doboju tvrde da bunari pitke vode na izvorištu Rudanka nisu ugroženi i da je voda iz gradskog vodovoda upotrebljiva za piće. Na oprezu su i pojačali su kontrole, a bude li rizično, zatvorit će izvorište Rudanka.
Sanacija
Općinski stožer Civilne zaštite Lukavac donio je odluku o proglašenju stanja tehničko-tehnološke nesreće zbog nastale katastrofe koja je prouzročila zagađenje okolnog zemljišta i rijeke Spreče. Vlada TŽ tražit će da se utvrde i eventualne odgovornosti svih onih koji su propustili učiniti ili nisu učinili određene preventivne radnje kako ne bi došlo do pucanja nasipa na taložniku, rekao je premijer TŽ Jakub Suljkanović. Nasip je pukao 27. travnja, nakon čega je određena količina bazne tvari poplavila zemljište, a dio završio u Spreči.•