Moguće zloupotrebe

Kazne za transplantaciju organa osobi koja nije na listi 50.000 KM

Kazne za transplantaciju organa osobi koja nije na listi 50.000 KM
24.04.2016.
u 10:15
Pogledaj originalni članak

Dok nekoliko tisuća osoba u BiH trenutačno čeka nova jetra, bubreg, srce, koštanu srž ili rožnjaču, nadajući se boljim danima i kvalitetnijem životu, u 2014. godini u FBiH izvršeno je samo 58 transplantacija organa, od kojih 17 kadaveričnih, odnosno s umrlog davatelja organa, piše Večernji list BiH.

Što je novo u zakonu?

Već smo ranije pisali kako je novina u prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja, koji je utvrdila federalna Vlada i koji je prošli tjedan dobi podršku Doma naroda, sadrži između ostalog i odredbu kojom će liječnici moći transplantirati organe nakon smrti, a da ne traže bilo čije odobrenje, odnosno tzv. pretpostavljeni pristanak. Ovo će značiti znatno veći broj transplantacija, a time spasiti i produljiti život stotinama osoba, ali isto tako zahtjeva znatno rigoroznije kazne za kršenje zakona s obzirom na moguće zloupotrebe. Naime, u prijedlogu koji je usvojen, koji “Večernjak” ima u posjedu, novina su i znatno oštrije novčane kazne u slučaju kršenja ovog zakona koje su više od tri puta veće u odnosu na one koje je do sada propisivao zakon, ali i dalje su preniske. Dok je do sada bilo propisano da će se novčanom kaznom u iznosu od 5000 KM do 15.000 KM za prekršaj kazniti pravna osoba ako dodjeljuje organe i tkiva bolesnicima koji nisu evidentirani na federalnoj listi čekanja i izvan kriterija, ako za uzete organe i tkiva daje odnosno prima bilo kakvu novčanu naknadu i ostvaruje bilo kakvu pogodnost, ili ako, primjerice, prije uzimanja organa odnosno tkiva ne provede odgovarajuće medicinske pretrage i zahvate, odnosno ako uzme organ ili tkivo, a time se dovodi u opasnost život darovatelja i njegovo zdravlje izlaže riziku trajnog ili tešeg oštećenja, izmjenama zakona maksimalna kazna se povećava na 50.000 KM. Povećavaju se i kazne za odgovorne osobe u pravnoj osobi s 3000 KM na do 7000 KM, te za fizičke osobe koje krše ovaj zakon s 1500 na 3000 KM.

Upozorenje ministarstva

Iako su kazne dva ili tri puta veće u odnosu na ranije, postavlja se pitanje koliko će one uistinu moći spriječiti zloupotrebu zakona s obzirom na specifičnost oblasti koju reguliraju. Naime, do sada je, bez obzira na niske kazne za kršenje Zakona o transplantaciji, građane od zloupotrebe zakona štitila zakonska regulativa koja je za transplantaciju organa tražila pristanak obitelji ili potpisanu donorsku karticu. Sad će liječnici moći organe uzimati bez pristanka obitelji, što otvara mogućnost zloupotrebe. Određene prijedloge i sugestije na ovaj zakon prije njegovog usvajanja u Parlament Federacije BiH iznijelo je i Ministarstvo zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ. Naime, iz Ministarstva skreću pozornost da se sustavom “pretpostavljenog pristanka” radi o odustajanju od prava na odluku što će se raditi s tijelima u slučaju smrti, te ističu da se mora voditi računa o mogućim zloupotrebama.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.