brojni ostaju bez posla

Maligne bolesti jedan od vodećih uzroka gubitka radne sposobnosti

Maligne bolesti jedan od vodećih uzroka gubitka radne sposobnosti
30.12.2024.
u 11:13
Raste broj onih koji zbog oboljenja i ozljeda na radu moraju napustiti svoja radna mjesta
Pogledaj originalni članak

U Bosni i Hercegovini raste broj onih koji zbog raznih oboljenja, kao i ozljeda na radu, prije stjecanja uvjeta za starosnu mirovinu, moraju napustiti svoja radna mjesta, piše Večernji list BiH. Više tisuća radnika svake godine bude upućeno na vještačenje za ocjenu radne sposobnosti. Maligne bolesti jedan su od vodećih uzroka gubitka radne sposobnosti. Na istoj listi bolesti nalaze se kardiovaskularne bolesti, psihička oboljenja, bolesti živčanog sustava, kao i bolesti mišićno-koštanog sustava i vezivnog tkiva.

Povećanje broja

Prema podacima Zavoda za MIO Republike Srpske, u razdoblju od siječnja do prosinca 2023. godine samo u ovom bh. entitetu izvršeno je ukupno 6168 ocjena radne sposobnosti, što je u odnosu na godinu prije za 1022, odnosno 19,85% ocjena više. Na domaće osiguranje odnosio se 4731 ili 76,70% zahtjeva, dok je s inozemnim nositeljima osiguranja usuglašeno 1437 ili 23,30% zahtjeva za ocjenu radne sposobnosti. Znatno povećanje broja zahtjeva za ocjenu radne sposobnosti proisteklo je iz novih propisa u oblasti zdravstvenog osiguranja, kojima su osiguranici obvezni prije isteka roka od šest mjeseci privremene nesposobnosti za rad, od liječnika obiteljske medicine, budu upućeni na ocjenu radne sposobnosti. Nastanak invalidnosti - gubitak radne sposobnosti liječnici - vještaci Zavoda utvrdili su u 1694 slučaja ili 27,46% od ukupnog broja vještačenja, od čega 1198 ili 70,72% u domaćem i 496 ili 29,28% u inozemnom osiguranju. - Od pet navedenih bolesti, tri - maligne, kardiovaskularne i duševne bolesti, bez promjena, i dalje su najdominantnije i one čine više od 60% svih nastanaka invalidnosti odnosno gubitaka radne sposobnosti, što je nepovoljno, posebno zbog dominacije malignih bolesti, koje su u razvijenijim državama s manjom zastupljenošću. Zapaža se i to da je gubitak radne sposobnosti kao posljedica ozljede na radu u 2023. godini nastao u 147 slučajeva, što je za 29 slučajeva ili 24,58% više nego u prethodnoj godini - naveli su iz Zavoda za MIO RS-a. Kada je riječ o Federaciji BiH, prema podacima Federalne inspekcije rada, na osnovi prikupljenih podataka o izvršenim očevidima nesreća na radu tijekom 2022. godine dostavljenih od županijskih inspektora s područja Federacije Bosne i Hercegovine, evidentirano je ukupno 280 ozljeda na radu, od čega 13 ozljeda na radu sa smrtnim ishodom, dok je preostalih 267 ozljeda na radu kvalificirano i evidentirano kao teža ozljeda.

Raste broj prijava

Posebno treba naglasiti da su navedeni podaci relativni s obzirom na to da pojedina županijska tijela ne dostavljaju uredno tražene podatke te da poslodavci u svim slučajevima, nažalost, ne prijavljuju nesreće na radu. Iz podataka objavljenih u izvješću o radu za 2022. godinu (posljednje dostupno izvješće) vidljivo je kako broj prijava ozljeda na radu raste. Tako su 2019. godine zabilježena 163 slučaja, godinu poslije 166, 2020. godine 232 slučaja, da bi se 2022. godine taj broj popeo na 280. I u ovom bh. entitetu bilježi se veliki broj onih koje se zbog raznih oboljenja ili ozljeda na radu upućuje na medicinsko vještačenje, odnosno ocjenu sposobnosti rada. Zakonom o MIO FBiH propisano je da se osiguraniku kod kojega je invalidnost prouzročena ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću invalidska mirovina određuje za staž osiguranja od 40 godina. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.