Ponekad nam se, objašnjavaju znanstvenici, ne da vježbati jer fizička aktivnost može biti prilično teška, naporna, a uslijed napora se i jako znojimo. U takvim uvjetima skloni smo preskočiti pokoji trening, u pravilu sebi na štetu. No u novoj su kanadskoj studiji istraživači pokušali dokazati da se mentalnim trikovima, poput afirmacijskih misli, može nadići neugoda te podići tolerancija na neugodu i bol.
U istraživanju su sudjelovali profesionalni biciklisti. Prema zadatku istraživanja trebali su intenzivno vježbati u vrlo toplom okruženju. Toplina uzrokuje znojenje i nelagodu te može smanjiti učinkovitost vježbe, bilo da se znojimo kad je vani vruće, treniramo u zagrijanom prostoru ili smo pak predebelo odjeveni, piše 24sata.hr.
Tijelo u takvim uvjetima pumpa manje krvi do mozga i mišića pa brže dolazi do zasićenja i tjelesnog umora. Polovina ispitanika u istraživanju trenirala je bez dodatnih uputa, dok je druga polovica podvrgnuta treningu motivacijskih vještina. Na njemu su naučili “kanalizirati” negativne osjećaje (poput negativnih misli “Joj što je vruće” ili “Znojim se kao lud”) te ih zamijenili pozitivnim afirmacijama i frazama, poput “Ide mi baš dobro” i “Mogu ja to odvoziti”.
- ‘Pozitivna’ grupa biciklirala je 25 posto brže i jače te je dulje mogla podnijeti veću količinu neudobnosti i bola. Temperatura tijela bila im je viša nego kod druge grupe, što dokazuje da mozak ima mnogo više ‘snage’ u određivanju koliko tijelo može podnijeti, a što mi zapravo mislimo - rekao je voditelj studije Stephen Cheung, profesor sa Sveučilišta Brock u Ontariju.