Sastanak Ekonomsko-socijalnog vijeća rezultirao trima zaključcima

Minimalna plaća ostaje 1000 KM, ali uslijedit će porezno rasterećenje; moguće da 700 KM bude oporezivo, ostatak ne

Minimalna plaća ostaje 1000 KM, ali uslijedit će porezno rasterećenje; moguće da 700 KM bude oporezivo, ostatak ne
14.01.2025.
u 13:09
Pogledaj originalni članak

Prema svemu sudeći, minimalna plaća u Federaciji BiH ostaje 1000 maraka, no kao način zadovoljavanja zahtjeva dijela poslodavaca mogli bi uslijediti određeni porezni zahvati u cilju rasterećenja. U kojem modelu i obliku još uvijek je nepoznato, no jučer tijekom sastanka Ekonomsko-socijalnog vijeća mogle su se čuti određene ideje, pa tako i ona da, primjerice, 700 maraka bude oporezivo, a 300 maraka neoporezivo. O konačnom rješenju govorit će se idućeg tjedna, do kada bi mnoge stvari mogle biti jasnije, piše Večernji list BiH.

Predsjednik ESV-a Safudin Čengić u izjavi za medije nakon sjednice ovoga tijela potvrdio je kako je većina članova raspravljala te su donesena tri zaključka, a prvi je da socijalni partneri prihvaćaju odluku Vlade da minimalna plaća bude tisuću maraka. Drugi zaključak je kako socijalni partneri cijene da je Vlada ovom mjerom željela poboljšati standard najugroženijeg dijela stanovništva, ali su, dodao je, svi svjesni da je takva odluka stvorila velike probleme, odnosno novo opterećenje poslodavcima.

Set mjera

- Zbog toga je Vlada preuzela na sebe da do iduće sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća pripremi set mjera kroz akte - bile to uredba, odluka ili na neki drugi način, a kojima će se rasteretiti gospodarski subjekti - potvrdio je. Nova sjednica je sazvana već za idući ponedjeljak, a tada će se znati nešto više o prijedlogu Vlade.

Tumačenja jučer održanog sastanka su brojna, no jasno je kako je Vlada uspjela u svojoj namjeri da ustraje do kraja u rješenju kojim želi podignuti standard radnika u ovom entitetu. Drugim riječima, nije se odustalo od odluke kojom je minimalna plaća podignuta na 1000 maraka.

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić prije nekoliko dana poručio je da će minimalna plaća u Federaciji biti 1000 KM i da je to poruka svim radnicima koji su se javljali Vladi i molili da ne popusti pod pritiscima i da ne povuče odluku, što nikad nije bila opcija. Premijer Nikšić je na konferenciji za medije istaknuo kako je uobičajena mantra postala da netko radnicima daje plaću. Kaže da naši radnici zarađuju svoju plaću i da zahvaljujući njihovu radu poslodavci ostvaruju svoju dobit. - Ne treba zanemariti činjenicu kako su se svi poslodavci zaštitili od inflacije povećavanjem cijena, ostvarili ekstraprofit, a jedino se cijena rada nije mijenjala. U Federaciji je u 2023. ostvareno više od 5,7 milijardi KM dobiti, od čega oko 5,4 milijarde KM u privatnom sektoru, što je rast od 40 posto u posljednje tri godine, dok je u istom razdoblju minimalna plaća porasla 14 posto - naveo je premijer Nikšić.

Najavio je da će pojačani inspekcijski nadzori biti jako rigorozni i spriječiti zloupotrebe - da radnike šalju na zavod, a da nastave raditi "na crno" za poslodavca, te je pozvao sve radnike koji budu izloženi takvim pritiscima da se obrate, pri čemu im Vlada jamči anonimnost i maksimalnu zaštitu.

Premijer Nikšić je precizirao da se, prema podacima Porezne uprave, trenutačno u FBiH minimalac od 619 KM ili manje isplaćuje za 12.313 radnika, na plaću od 620 do 700 KM prijavljeno je 93.999 radnika, od 700 do 799 KM ima 35.725 radnika, a na plaću od 800 do 899 KM prijavljena su 45.653 radnika. Premijer je tom prilikom potvrdio kako su svjesni da postoje poslodavci kojima je ovo dodatno opterećenje pa je Vlada predvidjela subvencioniranje razlike doprinosa za obrte, mikro i mala poduzeća ili za oko 140.000 radnika. Nadalje, rast plaće generirat će i rast drugih primanja, poput dječjeg dodatka, koji će porasti sa 117 KM na 190 KM, kao i naknada za roditelje njegovatelje, koje će rasti sa 619 KM na 1000 KM.

Podsjećamo, krajem prošle godine Vlada Federacije BiH svojom je odlukom definirala kako će minimalna plaća u ovoj godini iznositi 1000 KM, dok će minimalna primanja biti iznad 1200 KM, s obzirom na to da su primanja radnika zbroj minimalne plaće, toplog obroka, sredstava koja su predviđena za prijevoz radnika, kao i drugih neoporezivih uplata. Iz Vlade su također tada najavili i dodatnu podršku gospodarstvenicima u cilju rješavanja potencijalnih problema za obrtnike i mala poduzeća, i to kroz program subvencioniranja iz proračuna Federacije BiH. Tada je najavljeno kako će obrtnicima i malim poduzećima Vlada FBiH uplaćivati subvencije za doprinose, a kako bi sačuvali radna mjesta koja su eventualno ugrožena uslijed povećanja minimalne plaće i primanja.

Međutim, valja navesti i kako je uredba o minimalnoj plaći tek početak velikih promjena u pogledu podizanja životnog standarda, ali i ukupnog fiskalnog sustava u Federaciji BiH. Naime, Vlada je u procesu donošenja seta fiskalnih zakona, a u cilju olakšanja poslovanja poduzećima u Federaciji BiH. Riječ je o cijelom setu zakona koji podrazumijevaju izmjenu aktualnih propisa iz segmenta poreza na dohodak, doprinosa te i samog Zakona o fiskalizaciji.

Kontra inflaciji

Pojedinim kritikama unatoč, čini se kako je vlast u Federaciji počela opsežan posao koji bi u idućem razdoblju trebao rezultirati osjetnim porastom životnog standarda, koji će biti svojevrsna protuteža inflacijskim udarima s kojima se građani bore već dulje vrijeme.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.