Unatoč istim zakonskim pravima, porodiljni dopust koristi samo jedan posto očeva. Od 2015. godine do ove, na porodiljnpom dopustu u Bijeljini bilo je samo 14 očeva, piše Srpskainfo.com.
Na ovaj korak jedni se odlučuju kako bi pomogli suprugama da sačuvaju posao, a drugi jednostavno žele biti dio odrastanja svog djeteta.
Posao u školama, zdravstvenim ustanovama, poštama, uredima, pa i u Ministarstvu unutarnjih poslova, očevi su na 10 mjeseci ili u slučaju trećeg djeteta na 16 mjeseci, zamijenili brigom o djetetu.
Mladen Simić, koji je u Fondu MIO u Bijeljini angažiran na poslovima ekonomista, jedan je od tri tate-mate u ovom gradu. U ovoj ulozi uživao je tri mjeseca. Za to vrijeme zbližio se sa svojom mezimicom Lenkom, kao i tri godine starijim sinom Vladom.
"Supruga je svako jutro već u sedam sati morala biti na poslu. Ja sam ustajao, oblačio djecu, pravio im doručak. Dok nismo zamijenili mjesta, nisam znao koliko tu ima posla, posvećenosti, požrtvovanja. Odem na posao i kad se vratim, supruga je sve završila. To se nekako podrazumijevalo", kaže ovaj tata.
Dodaje kako bi se svaki muškarac trebao, koliko može, zamijeniti sa suprugom i preuzeti dio tereta brige o djeci.
"Djeca zahtjevaju stalni nadzor i pažnju. Osim toga, djeca vam postaju privrženija. Gradite bolji odnos s njima, ali i sa suprugom, jer je više razumijete", priča Mladen.
On naglašava kako se nikada nije pokajao zbog odluke da zamijeni suprugu na porodiljnom i tvrdi kako bi to opet učinio.