Nadutost je vrlo lako spriječiti ili "liječiti" uz malo i pravilnog truda prilikom odabira namirnica.
Mliječni proizvodi, grahorice ili prevelika količina voća mogu djelovati kao okidač, stoga ih je pametno izbjegavati ako ne želite cijeli dan prekrivati trbuh...
SIMPTOMI NADUTOSTI
Simptomi se mogu razlikovati ovisno o uzrocima. Obično su prisutni težina i pritisak u želucu odmah nakon jela, uz povećanu količinu zraka u želucu. Mogu se javiti bolovi u trbuhu. Ponekad se bolesnik može žaliti na grčeve, a jedan od popratnih simptoma može biti i pojava opstipacije ili zatvora. Kako smo rekli, pravilan odabir hrane može spriječiti ovaj problem, ali vam i pomoći ako ste već primijetili simptome.
1. AVOKADO
Ovo voće vam možda i nije omiljeno ali je prepuno kalija, a tijelu je potreban kalij kako bi reguliralo razine natrija, a zauzvrat će organizam lišavati zaliha vode u tijelu. Što bolje ovaj sistem funkcionira, to ćete manje biti naduti.
2. BANANE
Banane sadrže puno kalija, a jedna je studija pokazala da žene koje jedu banane prije svakog obroka puno rjeđe dožive nadutost od onih koje ne jedu. Stručnjaci vjeruju da se radi o dozi bakterija koju pružaju crijevima i smiruju produkciju plinova.
3. CELER
Ako želite pospješiti probavu, grickajte celer, a kao bonus on nudi i flavonoide koje sprečavaju upalne procese u tijelu, pa i u crijevima.
4. KURKUMA
Ovaj začin jelima pruža divnu boju, a sve radi komponente koju sadrži, a zove se kurkumin. Studije pokazuju kako može umiriti simptome IBS-a, probleme s probavom, ali i problem nadutosti.
5. METVICA
Studije su pokazale kako kapsule metvice mogu pomoći opuštanju mišića u probavnom sustavu, a to uzrokuje otpuštanja nadutosti u trbuhu. Čaj može imati isti efekt.
6. ŠPAROGE
Možda su vam poznate po pričama kako od njih mokraća ima neugodan miris, ali se radi o dobrom izvoru inulina, netopivih vlakana koje hrane dobre bakterije u crijevima i potiču probavu.
7. KOROMAČ
Možete žvakati njegove sjemenke ili ih zdrobiti pa od njih pripremiti čaj pomoću kipuće vode. Ljekoviti spojevi u spomenutim sjemenkama opuštaju mišiće u probavnom traktu i olakšavaju prolazak plina.
8. RAJČICE
Hrana koja uključuje rajčice će vam dati dobru dozu likopena, antioksidanta koji djeluje protuupalno u tijelu, a kako su dobar izvor kalija, smanjit će razinu natrija u tijelu i tako pomoći kod nadutosti.
9. KRUŠKE
Kruške su jedno od voća koje obiluje vlaknima (šest grama po kruški srednje veličine). Prehrana koja obiluje vlaknima pomoći će vam u sprječavanju nadutosti, održavanju zdrave razine kolesterola, a vlakna su povezana i sa smanjenim rizikom od raka dojke, srčanih bolesti i dijabetesa tipa 2.
10. CIMET I ĐUMBIR
Začini poput cimeta i đumbira čiste organizam, pa prije spavanja možete popiti čaj s ovim začinima. U tradicionalnoj medicini se koristi za smirivanje jutarnjih mučnina i proljeva, također je odličan za smirivanje nadutosti.
11. OMEGA-3 MASNE KISELINE
Istraživanja pokazuju da dijeta s visokim postotkom omega-3 masnih kiselina pomaže pri rješavanju masnih naslaga i osjećaja nadutosti nakon obroka. Možete ih pronaći u ribi ili orašastim plodovima.
12. KEFIR
Neke su studije pokazale kako ispijanje kefira pomaže kod nadutosti i to za čak 70 posto. Kefir pomaže pri razgradnji šećera u mlijeku koji može voditi do nadutosti.
13. ČAJ OD MASLAČKA
Maslačak ima brojne zdravstvene prednosti. Jedna od njih je i ublažavanje osjećaja nadutosti i plinova. Možete ga pripremiti kao čaj ili ga dodati obrocima kao osušeni začin.