Posušanku prometna nesreća vratila ljekovitom bilju

Nada: Kolindi sam napravila i darovala parfem od našeg posuškog narcisa

24.01.2017.
u 07:00
Pogledaj originalni članak

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović jedna je od rijetkih žena koje su imale priliku isprobati jedinstven parfem proizveden u Posušju. Za nju ga je izradila Nada Šarić, ratni vojni invalid i majka petero djece iz Rakitna kod Posušja, koja se već godinama bavi proizvodnjom raznih kozmetičkih i ljekovitih pripravaka, piše Večernji list BiH.

Privatni posao i parfemi

“Parfem koji je uručen hrvatskoj predsjednici Kolindi Grabar-Kitarović je jedinstven jer se u njemu nalaze komponente sirovina koje se mogu dobiti samo u Hercegovini, odnosno u Posušju. Riječ je o spoju jasmina, vanilije i narcisa”, priča nam Nada. Naglašava kako je upravo narcis ono što daje posebnu komponentu tom parfemu. “Sama sam proizvela sirovinu od narcisa koja ide u taj parfem, a ona je dobivena posebnom metodom kojom su se izrađivali parfemi za kraljeve. U toj metodi se u sezoni cvjetanja narcisa, koja traje oko 20 dana, svako jutro bere novi cvijet, slaže na masnoću, skida, potapa u alkohol... Potrebe su 2000 do 3000 cvjetova za samo jedan mililitar te sirovine”, priča nam Nada. Naglašava kako se ta sirovina na ovaj način ne dobiva nigdje drugdje na svijetu zbog toga što nema dovoljno cvjetova narcisa. “Na našem području narcis je endemska vrsta. A on savršeno odgovara jasminu i vaniliji te sam se tako odlučila hrvatskoj predsjednici darovati upravo taj, poseban parfem koji miriše na naše Posušje”, navodi Nada koja ljubav prema izradi parfema gaji još od djetinjstva. Dok su se druga djeca igrala lutkama, Nada je, kaže, razmišljala o parfemistici. “Slagala sam buketiće kao parfeme, imala svoju mini parfumeriju”, priča nam ova vesela žena. Njezin san se počeo ostvarivati 2012. kada je završila tečaj parfemistike u Zagrebu.

“Tu sam upoznala mnoga eterična ulja koja nisu s našeg područja, ali sam za taj tečaj radila tinkture od naših domaćih biljaka koje su proglašene jako dobrima. Uz to što sam naučila o drugim eteričnim uljima, na tom tečaju shvatila sam kako su naše biljke iznimno dobre kvalitete, a ne možete ni zamisliti koje sve mogu biti dio parfema”, kaže ova Posušanka. Primjerice, vjerojatno nitko nije ni pomislio da dio poznatih parfema u sebi sadrži sirovinu mahovine ili pak slatkovine koja, po Nadinim riječima, ima iznimno lijep miris. Uz spomenute biljke, Nada je za ovaj tečaj pravila tinkture od šumske jagode, vriska, slatkog pelina, smilja, lavande, lišaja... i sve su dobile odlične ocjene stručnjaka. “Ma kod nas vam i drvo i kamen i drača imaju kvalitetu i upotrebu, samo ih treba znati iskoristiti”, kaže Nada koja je po završetku tečaja nabavila kotlove za destiliranje i krenula u proizvodnju. Na pitanje koja je cijena domaćih parfema, Nada kaže kako se kreće od 50 do 400 KM za 10 mililitara , ovisno o tome što su mu sastojci. “Prirodni parfemi uglavnom se rade prema narudžbama, željama kupaca i džepu. Radimo liniju kolonjskih voda i 25-postotnih parfema. Cijena kolonjske vode je od 10, 30 do 40 KM, riječ je o pakiranju do 50 mililitara. Parfemi su većinom u pakiranju od 10 mililitara i njihova cijena kreće se od 50 KM do 400 KM”, ističe Nada koja se znatno dulje od parfemistike bavi izradom raznih vrsta ljekovitih čajeva, hidrolata, melema, krema, losiona...

Životna priča

Naime, još otkad je bila dijete, Nada je iskazivala želju za učenjem o biljkama, njihovoj ljekovitosti, mogućim koristima u zdravlju ljudi. “Kad sam bila dijete, moja obitelj imala je stado koza koje smo mi djeca čuvali. S nama je često bila jedna starija žena koja se razumjela u bilje te mi je tada, još kao maloj djevojčici, pokazivala, učila me kako koju travu brati, što s njom napraviti, kako je osušiti i u liječenju čega bi ona mogla pomoći. To je trajalo jedno vrijeme, nakon čega je prestalo. Ja sam se okrenula školskim obvezama i nekako je zanimanje za ljekovito bilje prestalo”, priča Nada koja je završila prirodoslovno-matematičku gimnaziju. Međutim, kako je život nepredvidiv, vrlo brzo Nada se vratila istraživanju ljekovitosti biljaka, ali ovaj put kako bi spasila svoj život. Naime, doživjela je prometnu nesreću poslije koje je oporavak bio dug i težak, a liječnici joj nisu davali neke velike izglede. “Provela sam šest mjeseci u bolnici i toplicama samo kako bih ponovno prohodala. Također, uz to, pojavili su se problemi s tlakovima u glavi. Liječnik koji mi je tada radio CT glave rekao je kako je riječ o rijetkoj bolesti, nedovoljno istraženoj te da, ako želim biti njihov zamorac, ostanem u bolnici, ali da mi on preporučuje da probam alternativno liječenje.

Kako mi ljekovito bilje nije bilo strano, krenula sam kod fitoterapeuta koji su mi pravili razne čajeve, meleme... Budući da je liječenje bilo dugotrajno, nakon nekog vremena počela sam sama izrađivati sebi te pripravke, ali i one za neke druge bolesti kojima su se liječili moji najbliži”, kaže nam Nada koja kroz smijeh sada za sebe kaže kako je boljeg zdravstvenog stanja nego prije dvadeset godina te da su je biljke spasile. Budući da ju je njezina nesreća vratila ljekovitom bilju, odlučila se vratiti tom hobiju, a danas joj u tome pomažu i djeca te razmišlja o pokretanju vlastitog OPG-a koji bi mogao zapošljavati određen broj ljudi.

“Cilj mi je, prije svega, pokazati potencijale naših domaćih proizvoda, svega onoga što nam daje priroda. Trenutačno, uz proizvode koje imamo, radimo na proučavanju mogućnosti primjene našega bilja u raznim oblicima, od prehrane, likera, krema, melema, kako bismo naše bilje uklopili u sve proizvode koji se mogu naći na tržištu. Radimo s biljkama od mora do planine. Na samoj Čvrsnici raste 500 endemskih biljaka, a manje-više sve su ljekovite. Već sada radimo širok spektar proizvoda , ali imamo veliku mogućnost širenja. Evo, primjerice, mogu se napraviti neke septolete za grlo, gdje bi se iskoristili neki hidrolati i eterična ulja naših biljaka”, ističe ova Posušanka koja svojim radom želi stvoriti temelje za svoju djecu, ali i ostalu mladež iz ovih krajeva.

“Znate, ne bih voljela da moraju ići negdje drugdje živjeti i raditi. Jer ovdje se može, samo treba ideja. Evo, primjerice, kolonjske vode od čistog narcisa koje mirišu na Posušje najviše kupuju naši ljudi koji žive u Njemačkoj, Australiji, Kanadi, žele ponijeti miris zavičaja sa sobom. Radila sam sir s uljem od smilja koji je isto naišao na pohvale kod Nijemaca. Može se sve kad se hoće”, optimistična je Nada koja svoje proizvode trenutačno plasira kroz Braniteljsku zadrugu “Eko Hercegovina” iz Posušja.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.