rasta cijena nafte na svjetskom tržištu

Najavljuju se nova poskupljenja goriva u BiH: Poskupljenje od pet do 10 feninga neminovno

Najavljuju se nova poskupljenja goriva u BiH: Poskupljenje od pet do 10 feninga neminovno
15.02.2024.
u 19:43
U oba Udruženja distributera nafte i naftnih derivata ističu kako od tempa potrošnje zaliha ovisi kada će doći do poskupljenja
Pogledaj originalni članak

Zbog rasta cijena nafte na svjetskom tržištu građane Bosne i Hercegovine očekuje novo poskupljenje goriva. Distributeri u oba entiteta ističu kako je poskupljenje od pet do 10 feninga neminovno i da će korekcija ovisiti od isteka zaliha. Građani su ogorčeni jer očekuju da će poskupljenje goriva prouzročiti val poskupljenja i dugih roba i usluga.

Na benzinskim crpkama u Republici Srpskoj nove cijene nafte i nafnih derivata. Prije nekoliko dana gorivo je poskupjelo za 10 pfeninga. Distributeri iz oba entiteta imaju lošu vijest za vozače. Očekuje ih novi rast cijena od 5 do 10 pfeninga, piše Biznisinfo.

U Udruženju za zaštitu potrošača učestala poskupljenja goriva smatraju neopravdanim. Pitaju što je sa zalihama kada dižu cijene na crpkama čim skoče na svjetskoj burzi.

– Ovo će biti itekako dobar izgovor mnogima da u narednom razdoblju podignu cijene i bit će mnogo posla za inspekcijske organe. Svjedočimo godinama unatrag da je lakše platiti kaznu nego vratiti cijene na prethodne – kaže Murisa Marić, predsjednica Udruženja za zaštitu potrošača „Don“.

U Federalnom udruženju distributera nafte i naftnih derivata ističu da cijene treći tjedan rastu na svjetskom tržištu i da tek narednih dana planiraju neminovno povećanje na crpkama u Federaciji.

– Postoje crpke koje troše jednu cisternu mjesečno, a postoje one koje troše dvije tjedno. Onom brzinom kako budu zalihe trošili, jer se cijena formira zatečena cijena zaliha plus dozvoljena marža od 25 pfeninga. Svaka crpka kako bude trošila zalihe tako će formirati nove cijene – navodi Milenko Bošković, iz Udruženja prometnika naftnih derivata FBiH.

Njegov kolega iz Republike Srpske tvrdi kako nema lova u mutnom kada se radi o formiranju cijena. Niže cijene goriva na benzinskim crpkama u prijedorskoj regiji u odnosu na banjolučku pravda konkurencijom.

– Lokalna konkurencija i ništa drugo. Dolazi do sukoba između njih i natječu se tko će prodati jeftinije i to su jedini razlozi – tvrdi Đorđe Savić, predsjedatelj Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima RS.

U oba Udruženja distributera nafte i naftnih derivata ističu kako su marže distributera ispod dozvoljenih 25 pfeninga po litru, te da od tempa potrošnje zaliha ovisi kada će doći do poskupljenja.

 

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.