Sigurnost na cestama (ili manjak iste) je globalni problem. Ali u nekim je mjestima smrtnost na cestama vjerojatnija od drugih, s čak devet od deset smrtnih slučajeva u prometu na cestama u zemljama s niskim i srednjim dohotkom.
UN želi prepoloviti broj stradalih
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), procjenjuje se da svake godine u prometnim nesrećama diljem svijeta pogine 1,19 milijuna ljudi. Opća skupština Ujedinjenih naroda postavila je cilj da se taj broj prepolovi do 2030. godine.
Ozljede u prometu postale su vodeći uzrok smrti osoba u dobi od 5 do 29 godina. Prema WHO-u, više od polovice svih smrtnih slučajeva u cestovnom prometu su pješaci, biciklisti i motociklisti.
9/10 slučajeva u siromašnijim zemljama
Kao što grafikon statistika pokazuje, sigurnost na cestama (ili nedostatak) je globalni problem. Ali u nekim je mjestima smrtnost na cestama vjerojatnija od drugih, s čak devet od deset smrtnih slučajeva u prometu na cestama u zemljama s niskim i srednjim dohotkom.
Prema Svjetskoj banci to je djelomično rezultat “rastućih prihoda u mnogim zemljama u razvoju koji su doveli do većeg broja motornih vozila i većeg obima prometa, ali kapaciteti za upravljanje sigurnošću na cestama, cestovna infrastruktura i provedba propisa o sigurnosti u prometu ne drže korak.”
Od 197 zemalja i teritorija analiziranih u bazi podataka WHO-a, zapadnoafrička država Gvineja imala je najveći broj smrtnih slučajeva po glavi stanovnika 2021. godine, kada su analizirani najnoviji podaci, 37 na 100.000 stanovnika.
Slijede je Libija (34 smrtna slučaja na 100.000) i Haiti (31 smrtni slučaj na 100.000). Iako ovdje nije u potpunosti prikazano, Afrika je svjetska regija s najvećom stopom smrtnosti, s 12 od 20 najvećih zemalja koje su navedene kao zemlje s najvećim brojem smrtnih slučajeva na cestama. Sjedinjene Države su na 79. mjestu s otprilike 14 poginulih u prometnim nesrećama na 100.000 stanovnika 2021. godine.