Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik kazao je nakon današnjeg prvog sastanka Političke radne grupe da se radilo o "nekom obliku sastanka" kojem nisu nazočili predstavnici Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) u institucijama BiH.
Dodao je kako su HDZ-a obrazložili svoj izostanak, te su u obrazloženju istaknuli kako smatraju da Predsjedništvo BiH nema nadležnost u europskim integracijama i kako je Izborni zakon i dalje kamen spoticanja u političkim odnosima u BiH.
- Poseban problem je, naravno, izbor Komšića, što je navedeno u tom pismu. Ono što smo smatrali kako je bilo potrebno jeste da se razmotri neki okvir i načela u vezi s europskim integracijama u svjetlu činjenice da se za dva dana održava Summit Europska unija – Zapadni Balkan, u čemu je BiH uključena. Na ovom sastanku, bez nazočnosti relevantnih predstavnika hrvatskog naroda, mi smo obavili neki načelni razgovor o tome, iskazali zajedničko opredjeljenje da se što prije dođe do kandidatskog statusa za BiH, svjesni kako je metodologija pristupa promijenjena, kako više nema 36 poglavlja nego ima šest oblasti, a da u tih šest oblasti dolazi do značajne promjene dinamike – kazao je Dodik.
Ocijenio je kako bi BiH novom metodologijom mogla ući u mnogo nepovoljniji proces u odnosu na neke druge zemlje koje su već završile taj proces, ili u odnosu na zemlje koje su već započele pregovore.
- Jedan od prioriteta BiH jeste EU. Naravno, mi ostajemo privrženi suradnji s drugim zemljama i drugim organizacijama, od SAD-a do Rusije, Kine i svih drugih sa kojima treba da razvijamo političke odnose, pa čak i odnose političke suradnje koja ima elemente integracije na nekim pitanjima, tako da to pitanje ostaje dio konsenzusa – izjavio je Dodik, prenosi Faktor.
Tragalo se, dodaje, za rješenjima kako bi se moglo što prije doći do kandidatskog statusa u dijelu koji se odnosi na potrebu da se urade neki pomaci, kao što je pitanje izbornog zakonodavstva.
- Moram reći kako je to sada dodatno usložnjeno činjenicom kako je izabrana nelegitimno i nezakonito Središnje izborno pčovjerenstvo, da će to usložniti taj problem – kazao je Dodik.
Izdvojio je i pitanje javnih nabavki, koje su, kako je kazao, problem u BiH već godinama, te pitanje Zajedničkog parlamentarnog povjerenstva, u okviru koje, tvrdi, mora postojati konsenzus u vezi s europskim integracijama.
- Ili ako to nije moguće, ako traži neki drugi način odlučivanja, da se kaže da to nisu obvezujući stavovi nego samo preporuke. Ako postoji mogućnost da se razgovara, razgovarat ćemo – izjavio je Dodik.
Kada bi se na tim pitanjima postigao napredak, novi saziv Europske komisije bi, smatra, mogao dodijelio BiH kandidatski status. Dodao je kako je tražio da se među probleme uvrsti i pitanje Ustavnog suda BiH i donošenje rješenja u vezi sa stranim sucima.
- Na kraju nije bilo nikakvih zaključaka, osim dogovora da se pokuša od strane europskih predstavnika anketirati što bi od tih pitanja bili prioriteti da bismo se pokušali baviti time i da bismo došli do kandidatskog statusa – poručio je Dodik.
Kazao je kako "ne bi bilo fer" da se nešto rješava bez predstavnika jednog konstitutivnog naroda u BiH.
- Ovo je bio jedan neformalan skup, nije ni ad hoc grupa, ali je dobro da se razgovara o bilo kojem pitanju – dodao je Dodik.
Govoreći o predstojećem summitu u Zagrebu, kazao je kako predsjedatelj Predsjedništva BiH Šefik Džaferović može iznositi samo svoje stavove, te kako EU ima lošu praksu pozivanja samo druga dva člana Predsjedništva BiH, izbjegavajući njega.
- Zato sam ja napisao jedno pismo svim sudionicima i mislim da ne bi trebali oni unositi bilo kakvu dezorganizaciju ili smutnju u samo Predsjedništvo. To je svakako loše za samo Predsjedništvo ukoliko bi predsjedatelj bez zajedničke usvojene platforme. Samo ćemo prihvatiti ono što je zajednički dogovoreno – kazao je Dodik.
Dodao je kako se u toj platformi mora napisati kako je neprihvatljivo miješanje stranog faktora u BiH, te da se potvrdi da članstvo u EU nije modifikacija unutarnjeg uređenja ili promjena nadležnosti, već da EU prihvati da "složeni karakter BiH nije smetnja u učešću u procesu europskih integracija".
- Mislimo da su ovih 14 principa velika omča oko vrata samoj BiH da ispuni te uvjete. Trebali bi pokušati da se oni redfefiniraju. To je radila prošla Europska komisija, a sada je tamo nešto sasvim drugo. Trebali bismo da sa njima vodimo dijalog o tome – zaključio je Dodik.