potrebno žurno donošenje niza zakona

Nema nikakvog napretka, BiH nije ispunila čak šest od 14 prioriteta, EU očekuje zaokret

Nema nikakvog napretka, BiH nije ispunila čak šest od 14 prioriteta, EU očekuje zaokret
22.02.2021.
u 18:00
Pogledaj originalni članak

U čak šest oblasti od 14 prioriteta BiH nije ostvarila nikakav napredak prema Europskoj uniji, a što je uvjet kako bi dobila kandidacijski status s Europskom unijom, navedeno je u informaciji koju su nedavno dobili članovi Vijeća ministara BiH. Ponajprije se to odnosi na izradu i usvajanje nacionalnog programa za usvajanje pravne stečevine EU-a, piše piše Večernji list BiH.

Napredak je potpuno izostao i u kriteriju 6 vezanom za unaprjeđenje funkcioniranja pravosuđa kroz usvajanje novih zakona o Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću (VSTV) i sudovima BiH sukladno europskim standardima. “Između ostalog, Komisija očekuje od vlasti da usvoje netom navedene zakone, žurno uspostave sustav provjere imovinskih kartica sudaca, tužitelja i članova VSTV-a, usvoje novu strategiju reforme sektora pravosuđa”, stoji u preporukama.

Nije bilo napretka ni u oblasti dvaju prioriteta o borbi protiv organiziranog kriminala i upravljanja migracijama i azilom

Zaštititi novinare

Komisija očekuje, između ostalog, da vlasti usvoje zakon o sprječavanju sukoba interesa na državnoj razini i dovrše pravni okvir o zaštiti zviždača, usvoje antikorupcijsku strategiju i akcijski plan na državnoj razini, uspostave nacionalnu kontaktnu točku za suradnju s Europolom te usvoje akcijski plan za provedbu strategije nadzora nad opojnim drogama, prevencije i suzbijanja zloporabe opojnih droga za razdoblje 2018. - 2023.

Vlasti BiH propustile su ispuniti i očekivanja iz prioriteta iz točke 11 vezanog za osiguranje povoljnog okružja za civilno društvo, posebno vezano za usklađivanje s europskim standardima o slobodi udruživanja i slobodi okupljanja. Bez ikakva napretka BiH je i u prioritetu broj 12 o jamčenju slobode izražavanja i medija i zaštiti novinara te financijskoj održivosti sustava javnog emitiranja.

“Od vlasti se očekuje da osiguraju zaštitu novinara i sustavno institucionalno praćenje prijetnji i nasilja nad njima, financijsku održivost i političku neovisnost javnih emitera, usklade entitetsko zakonodavstvo s državnim Zakonom o javnom RTV sustavu te usvoje zakone o transparentnosti vlasništva nad medijima i kriterije za javno oglašavanje”, navodi se. Određeni napredak ostvaren je u oblasti reformi izbornog zakonodavstva vezano za preporuke OESS-a i preporuke Venecijanske komisije.

Smrtna kazna u RS-u

Iskorak je zabilježen za osiguranje pravilnog funkcioniranja Parlamentarnog odbora BiH za stabilizaciju i pridruživanje jer je usvojen poslovnik o radu. Unatoč optimističnim najavama, još uvijek ograničen i nedovoljan napredak postignut je za okončanje važnih koraka u reformi javne uprave osiguranjem profesionalne i depolitizirane državne službe i koordiniranog pristupa u izradi politika u cijeloj zemlji. Pozdravljeno je i ukidanje smrtne kazne u RS-u te da se prestanu podjele u obrazovanju, navodi se u informaciji. •

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.