Zanimljiv tajming uhićenja ministra dok se čeka kraj suđenja Dodiku

Nešića se tereti da je pogodovao nabavi skuplje soli za posipanje cesta u RS-u

Nešića se tereti da je pogodovao nabavi skuplje soli za posipanje cesta u RS-u
28.12.2024.
u 14:03
Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenad Nešić proveden je iz policijske postaje u Istočnom Sarajevu u prostorije Tužiteljstva BiH, gdje je u zakonskom roku planirano njegovo ispitivanje.
Pogledaj originalni članak

Uhićenje Nešića i još nekoliko visokih dužnosnika izazvalo je veliku pozornost javnosti i političkih aktera. Glavni tužitelj Tužiteljstva BiH Milanko Kajganić tim povodom izjavio je na konferenciji za novinare da je dosadašnja istraga otkrila višemilijunsku štetu nanesenu poduzeću Putevi Republike Srpske. Prema njegovim riječima, detalji o šteti bit će poznati nakon završetka istrage, ali je već sada jasno da je ona značajna. - Trenutačno smo na pola puta u istrazi i pred nama su brojne istražne radnje. Javnost će biti upoznata s detaljima nakon završetka postupka - kazao je Kajganić. Također je dodao kako je vjerojatno da će za neke od osumnjičenih biti zatražen pritvor.

Teška kaznena djela

Uz ministra sigurnosti Nenada Nešića, uhićeni su i direktor JP Putevi RS-a Milan Dakić, generalni direktor Romanijaputeva Mirko Pandurević, izvršni direktor za ekonomsko-financijske poslove JP Putevi RS-a Srđan Mijatović, zaposlenik ovog poduzeća Mladen Čajić te poduzetnik Mladen Lučić, brat bivšeg ministra Miloša Lučića. Osumnjičene se tereti za kaznena djela udruživanja radi počinjenja kaznenih djela, pranja novca, zloupotrebe službenog položaja i primanja mita. Prema priopćenju Tužiteljstva BiH, istraga je usmjerena na koruptivne radnje koje su se odvijale dok je Nešić bio na čelu Puteva RS-a od 2016. do 2020. godine. Posebno se sumnja da je vršio pritisak na poduzeća za održavanje cesta da posluju s tvrtkom "Legend" d. o. o., čiji je vlasnik Mladen Lučić. Ova poduzeća su navodno bila prisiljena kupovati abrazivni materijal po cijenama znatno iznad tržišnih, čime je nanesena ogromna šteta javnim resursima. Na Nešićevo uhićenje brzo su reagirali politički predstavnici u Republici Srpskoj. Na konferenciji za medije DNS-a, stranke čiji je Nešić predsjednik, zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NS RS) Darko Banjac osudio je postupak kao politički motiviran. - Nenad Nešić ima ogromnu podršku u Republici Srpskoj, a njegovo uhićenje dio je šireg političkog pritiska na srpski narod - izjavio je Banjac. Dodao je da je "šokantno" kako se pravosudni sustav odnosi prema Nešiću i drugim srpskim političarima. Banjac je naglasio da je proces protiv Nešića povezan s nedavnim događajima u NS RS-u i ocijenio da je pravosudni sustav pretvoren u sredstvo političkog obračuna. - Ovo je prijetnja srpskom narodu, ali mi nećemo stati. Cilj je da se Srbima nanese što više štete prije promjene američke administracije - kazao je Banjac, dodajući da vjeruje kako Nešić neće promijeniti svoje političke stavove. Uhićenje je izazvalo podijeljene reakcije u javnosti. Jedni smatraju da je ovo važan korak u borbi protiv korupcije, dok drugi vjeruju da je proces dio političkih obračuna unutar BiH. Građani izražavaju nezadovoljstvo zbog stalnih koruptivnih afera, ali su skeptični prema pravosudnom sustavu i njegovoj sposobnosti da provede nepristrane istrage.

Osuda uhićenja

Kako je najavljeno iz Tužiteljstva BiH, istraga će se nastaviti intenzivnim tempom. Postupajući tužitelj odlučit će o eventualnom podnošenju prijedloga za pritvor osumnjičenih nakon njihova ispitivanja. Prema riječima glavnog tužitelja Kajganića, prilikom ročišta za određivanje pritvora javnost će biti detaljno obaviještena o navedenim kaznenim djelima. - Pravosudna tijela nastavit će raditi svoj posao profesionalno i bez pritisaka. Očekujemo punu suradnju svih relevantnih institucija i tijela kako bi istraga bila završena u što kraćem roku - poručili su iz Tužiteljstva Bosne i Hercegovine. Međutim, politički pritisci i medijske špekulacije oko ovog slučaja vjerojatno će i dalje oblikovati percepciju javnosti i političko ozračje u zemlji. Osim toga, mnogi su zainteresirani i pozivaju na veću transparentnost pravosudnih postupaka kako bi se povjerenje u institucije moglo obnoviti. Ovaj slučaj mogao bi postati presedan u borbi protiv korupcije u Bosni i Hercegovini ako se postupak privede kraju na zakonit i transparentan način. Mnogi vjeruju da je tajming također povezan s procesuiranjem čelnika Republike Srpske Milorada Dodika. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.