UN procjenjuje da 47% mladih razmišlja o odlasku iz BiH. Prošle godine BiH je napustilo oko 170.000 osoba, što je otprilike broj stanovnika Banje Luke, drugog najvećeg grada u državi. Za posljednjih osam godina država je ostala bez pola milijuna svojih žitelja. Broj onih koji odlaze iz dana u dan sve je veći, piše Večernji list BiH.
U Europi je potraga za stručnom radnom snagom tolika da poslodavci u Njemačkoj i Austriji plaćaju takozvane lovce na glave da im dovode stručnjake. A ti lovci su domaći menadžeri koji će za dobru proviziju dovesti inozemnom gazdi elektroinženjera, strojarskog tehničara, računalnog ili nekog drugog stručnjaka.
U BiH po radnike dolaze gotovo iz svih zemalja Zapada. Nakon Hrvata, Nijemaca, Austrijanaca... po radnike u BiH došli su i Norvežani. Kompanija ili više njih koje se bave automobilskom industrijom traže radnike u BiH. Ovog mjeseca bit će organiziran niz događaja u više gradova na kojima će se održati razgovori s kandidatima. Traže se mehaničari, tehničari, autolakireri…
Razgovore organiziraju u Sarajevu, Tuzli, Zenici, Banjoj Luci, Doboju i Brčkom. Ujedno se nude i druge informacije o radu i životu u Norveškoj.
Norveška je jedna od najbogatijih europskih zemalja pa nema sumnje i da su primanja u ovom sektoru visoka. Ovo je samo jedan u nizu primjera da strane kompanije, ili njihovi posrednici, dolaze izravno u BiH u potrazi za radnicima.
Konobari, kuhari, šankeri, sobarice, kozmetičari…, zanimanja su za koja se u oglasnicima traži radnik više uoči predstojeće sezone u Hrvatskoj. Njemačku da i ne spominjemo, prema njoj je iz BiH odavno krenuo egzodus. Sve više je i onih koji odlaze u Sloveniju. •