Od trenutačnih plaća u BiH ne može se živjeti, radnici traže povećanje minimalca

Od trenutačnih plaća u BiH ne može se živjeti, radnici traže povećanje minimalca
03.12.2024.
u 18:05
Pogledaj originalni članak

Do kraja godine manje je od mjesec dana, a odluka o iznosu minimalca u oba bh. entiteta za sljedeću godinu još uvijek nije donesena. Rast troškova života i razlike u cijeni rada, uz političke nestabilnosti, sigurnosne prijetnje i besperspektivnost, osnovni su uzroci masovnog odlaska radnika iz BiH, ali i s cijelog zapadnog Balkana. BiH, a posebno entitet FBiH, s iznosom minimalne plaće već značajno zaostaje za susjedima.

Stoga i vlasti nastoje pronaći način da se primanja radnika povećaju jer su i same svjesne da je od minimalne plaće od 619 KM, koliko ona iznosi u FBiH, nemoguće preživjeti mjesec. Time bi se financijski stimuliralo ostanak ljudi u FBiH. Plan vlasti u FBiH je da od 1. siječnja 2025. minimalno primanje radnika iznosi 1210 KM. Time se uvodi novi pojam - “minimalno primanje” kroz izmjene Zakona o dohotku. Minimalna plaća će rasti sa 619 KM na 700 KM, dok će minimalni topli obrok iznositi 260 KM, prijevoz 50 KM plus 200 KM “učinka”. Ukupna primanja radnika bit će 1210 KM, od čega će 700 KM biti oporezivo, a ostatak neoporeziv.

Izmjene Zakona o dohotku trebale su već biti u Zastupničkom domu, odmah nakon toga u Domu naroda Parlamenta FBiH, a nakon toga Vlada FBiH trebala bi donijeti uredbu koja će biti prijelazna faza do primjene online fiskalizacije. Međutim, sjednica Zastupničkog doma, sazvana za 28. studenoga, prolongirana je za 4. prosinca na zahtjev Vlade FBiH, a zbog usuglašavanja prijedloga zakona o dopuni Zakona o porezu na dohodak. Potom je sjednica Doma naroda Parlamenta FBiH, koja je prvobitno bila sazvana za 5. prosinca, odgođena za 9. prosinca, objavljeno je na službenoj mrežnoj stranici ovoga Doma.

Navedeno je da se zasjedanje odgađa na zahtjev Vlade FBiH i nisu precizirani razlozi. Prijedlog Zakona o porezu na dohodak usuglašavat će se u odnosu na pristigle amandmane, a posebno u odnosu na prijedloge Udruge poslodavaca. Vlada RS-a bi već sredinom siječnja sljedeće godine mogla donijeti odluku o najnižoj plaći u RS-u ako se poslodavci i sindikalci u međuvremenu ne dogovore, potvrdio je premijer Radovan Višković.

- Povećanje najniže plaće u RS-u stvar je socijalnih partnera, točnije Unije poslodavaca RS-a i Saveza sindikata RS-a. Ako se oni ne dogovore, a ne vjerujem da hoće jer se nikada nisu mogli dogovoriti, onda će Vlada donijeti odluku - istaknuo je Višković, ali nije želio precizirati koliko bi minimalna plaća mogla iznositi. Izjave pojedinih poslodavaca da minimalnu plaću ne treba povećati, nego čak smanjiti, neozbiljne su i sramne, poručuju iz Saveza sindikata RS-a, naglasivši da je povećanje minimalca značajno, kako za samog radnika tako i za državu. U RS-u su počeli pregovori za povećanje najniže plaće, čiji ishod još nije ni na vidiku. Iz spomenutog sindikata stava su da bi minimalac s 900 trebalo povećati na 1050 KM, dok iz Unije udruga poslodavaca RS-a tvrde da za to nema nikakve osnove.

Pojedini predstavnici poslovne zajednice ne skrivaju da su čak za smanjenje minimalca, pozivajući se na prilike u gospodarstvu. Jedini koji za sada sa sigurnošću znaju koliko će im plaća rasti u sljedećoj godini su oni zaposleni u institucijama BiH. Naime, Vijeće ministara BiH donijelo je odluku o visini osnovice za obračun plaće za 2025. koja će iznositi 631,50 KM u odnosu na 600 KM iz 2024. Tako se ispunjava obveza iz Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH kojima je definirano da se osnovica za plaću utvrđuje u visini od 50% prosječne mjesečne neto plaće u BiH iskazane na godišnjoj razini za kalendarsku godinu koja dvije fiskalne godine prethodi godini u kojoj će se osnovica primjenjivati.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.