Cijene mlijeka dosegnule su najviše razine ikada, javlja Agrarheute. Nakon maslaca i vrhnja, značajan je rast i onih za sir. Svi pokazatelji za dalje trenutačno su pozitivni barem do kraja 2024. godine. No, cijene otkupa još uvijek zaostaju. Prema podacima o cijenama na europskom veletržištu, kako navodi dr. Olaf Zinke, koji već tri desetljeća analizira nacionalna i međunarodna tržišta poljoprivrede i sirovina, u slobodnoj trgovini mliječni proizvodi bilježe novi rast cijena – uključujući maslac, prenosi agroklub.ba. Cijena vrhnja trenutačno je na najvišoj razini dosad. Nedavno su i cijene sira snažno porasle. Primjerice, ona za edamer trenutačno je najviša od siječnja 2023. – dakle, u posljednje dvije godine.
Promatrači tržišta južnonjemačke burze sira i maslaca izvješćuju o sličnim trendovima. Proizvođači navode kako primaju visoke narudžbe za pakiranja maslaca od 250 g, koje se ponekad ne mogu u potpunosti ispuniti pa dolazi do otkazivanja. Vrhnja potrebnog za proizvodnju maslaca nema uvijek u dovoljnim količinama, kažu promatrači tržišta. Cijena pakiranja od 250 g maslaca na burzi ostaje nepromijenjena, između 8,50 i 8,80 eura po kilogramu. Za ono od 25 kg plaća se između 8,10 i 8,20 eura/kg, što je pet centi manje nego prethodnog tjedna.
U Njemačkoj je količina isporučenog mlijeka u studenome znatno manja nego prethodne godine. Spot cijene mlijeka, koje se odnose na trgovinu između mljekara, krajem tog mjeseca iznosile su 61 cent na sjeveru Njemačke i 62,5 centa na jugu, što je jedan cent više nego sredinom mjeseca. U Nizozemskoj se za mlijeko također plaća 62 centa.
Ove cijene znatno su više od onih koje mljekare plaćaju proizvođačima. Otkupne su u rujnu iznosile oko 48,7 centi i očekuje se da su u listopšadu prešle granicu od 50 centi. Visoke cijene ukazuju na to da je mlijeko i dalje vrlo oskudno. Udruga mliječne industrije prijavljuje za kraj studenoga količinu mlijeka koja je 1,3% manja nego prošle godine. I sadržaj masti u isporučenom mlijeku od početka godine znatno je niži u usporedbi s prošlom godinom. Sirovinska vrijednost mlijeka, koju izračunava ife-Institut u Kielu na osnovi prodajnih cijena maslaca i obranog mlijeka, u listopadu je porasla za 1,1 cent na 55,3 centa po kilogramu – što je najviša vrijednost od listopada 2022. Istovremeno, vrijednosti mlijeka na burzi za siječanj 2025. pokazuju blagi pad cijena maslaca. Procjena vrijednosti mlijeka za prosinac je 54 centa, a za siječanj 2025. godine 53,2 centa. Ipak, Zinke na kraju zaključuje kako do 2025. još uvijek može doći do značajnih promjena, prenosi agroklub.ba.