Što nas čeka 2025.?

Cijene mlijeka, sira, maslaca... i dalje će rasti. Evo procjene i koliko

Cijene mlijeka
Shutterstock
04.12.2024.
u 19:10

Cijena vrhnja trenutačno je na najvišoj razini dosad. Nedavno su i cijene sira snažno porasle. Primjerice, ona za edamer trenutačno je najviša od siječnja 2023. – dakle, u posljednje dvije godine, kažu njemački stručnjaci

Cijene mlijeka dosegnule su najviše razine ikada, javlja Agrarheute. Nakon maslaca i vrhnja, značajan je rast i onih za sir. Svi pokazatelji za dalje trenutačno su pozitivni barem do kraja 2024. godine. No, cijene otkupa još uvijek zaostaju. Prema podacima o cijenama na europskom veletržištu, kako navodi dr. Olaf Zinke, koji već tri desetljeća analizira nacionalna i međunarodna tržišta poljoprivrede i sirovina, u slobodnoj trgovini mliječni proizvodi bilježe novi rast cijena – uključujući maslac, prenosi agroklub.ba. Cijena vrhnja trenutačno je na najvišoj razini dosad. Nedavno su i cijene sira snažno porasle. Primjerice, ona za edamer trenutačno je najviša od siječnja 2023. – dakle, u posljednje dvije godine.

Promatrači tržišta južnonjemačke burze sira i maslaca izvješćuju o sličnim trendovima. Proizvođači navode kako primaju visoke narudžbe za pakiranja maslaca od 250 g, koje se ponekad ne mogu u potpunosti ispuniti pa dolazi do otkazivanja. Vrhnja potrebnog za proizvodnju maslaca nema uvijek u dovoljnim količinama, kažu promatrači tržišta. Cijena pakiranja od 250 g maslaca na burzi ostaje nepromijenjena, između 8,50 i 8,80 eura po kilogramu. Za ono od 25 kg plaća se između 8,10 i 8,20 eura/kg, što je pet centi manje nego prethodnog tjedna.

U Njemačkoj je količina isporučenog mlijeka u studenome znatno manja nego prethodne godine. Spot cijene mlijeka, koje se odnose na trgovinu između mljekara, krajem tog mjeseca iznosile su 61 cent na sjeveru Njemačke i 62,5 centa na jugu, što je jedan cent više nego sredinom mjeseca. U Nizozemskoj se za mlijeko također plaća 62 centa.

Ove cijene znatno su više od onih koje mljekare plaćaju proizvođačima. Otkupne su u rujnu iznosile oko 48,7 centi i očekuje se da su u listopšadu prešle granicu od 50 centi. Visoke cijene ukazuju na to da je mlijeko i dalje vrlo oskudno. Udruga mliječne industrije prijavljuje za kraj studenoga količinu mlijeka koja je 1,3% manja nego prošle godine. I sadržaj masti u isporučenom mlijeku od početka godine znatno je niži u usporedbi s prošlom godinom. Sirovinska vrijednost mlijeka, koju izračunava ife-Institut u Kielu na osnovi prodajnih cijena maslaca i obranog mlijeka, u listopadu je porasla za 1,1 cent na 55,3 centa po kilogramu – što je najviša vrijednost od listopada 2022. Istovremeno, vrijednosti mlijeka na burzi za siječanj 2025. pokazuju blagi pad cijena maslaca. Procjena vrijednosti mlijeka za prosinac je 54 centa, a za siječanj 2025. godine 53,2 centa. Ipak, Zinke na kraju zaključuje kako do 2025. još uvijek može doći do značajnih promjena, prenosi agroklub.ba.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije