U mjestu Oštra Luka i u još nekoliko sela Grada Orašja još uvijek vrijedne ruke Posavki izrađuju čipku necanjem, što je jedinstven i vrijedan primjer nematerijalne baštine koji se još uvijek očuvao u tom dijelu Bosne i Hercegovine, pa i svijeta, piše Večernji list BiH.
Članice Kulturno-umjetničkog društva "Ravnica", Oštra Luka-Bok, čuvaju tehniku izrade necane čipke koja je kod Hrvatica u Bosni i Hercegovini specifična samo za okolicu Orašja.
Unikatno necanje
Izvan toga kraja Hrvatice nemaju takvu tradiciju izrade čipke. Jedinstvene, prekrasne i nježne radove čipkarstva, ispričane rukama vrijednih Posavki Luce Šošić, Ruže Pejić, Mande i Kate Kopić u svoj svojoj raskoši i ljepoti i ove su godine dobile prestižno mjesto na 27. Međunarodnom festivalu čipke u Lepoglavi. Među devet zemalja sudionica na manifestaciji Bosnu i Hercegovinu po tradiciji su predstavljale čipkarice iz Posavine (Oštra Luka) i iz središnje Bosne (tehnika keranja).
Vrijedne čuvarice posavske kulturne baštine i vješte čipkarice ponosne su na svoje čipkarsko umijeće. S velikom ljubavlju njeguju tradiciju izrade posavske čipke tehnikama raspleta i necanja, a svaki izraženi primjerak čipke, kažu nam, poseban je i unikatan. Zajednička je samo tehnika, a uz tehniku neizbježna je i velika ljubav, strpljenje i vrijeme uloženo u njezinu izradu i pripremu za javnu prezentaciju.
Posavske čipkarice u Lepoglavi s velikim zadovoljstvom i ushićenjem predstavljaju etnografsko blago oraškoga kraja, kojemu se divi i struka, a i brojni posjetitelji međunarodne manifestacije u Lepogavi. U pravilu, tamo gdje su posavske čipkarice koje prezentiraju izradu necanja, tamo ima i najviše zainteresiranih promatrača, pa su i ove godine bile festivalska atrakcija.
Posavska čipka nastala necanjem posebna je jer se ne radi po uzorcima. Svaka je čipka nova priča, novi svijet koji se prepušta mašti i kreativnosti, ističu Posavke. Svoje čipkarsko umijeće vrsne umjetnice iz Oštre Luke žele prenijeti i na mlađe naraštaje kako bi od zaborava sačuvale neprocjenjivo tradicijsko blago posavskoga kraja.
Njihova čipka izložena je i u etnosobi u Oštroj Luci, na mnogim narodnim nošnjama, kao crkveno ruho te u vitrinama brojnih obiteljskih domova. Necana čipka jedan je od fenomena nematerijalne baštine Posavine i preživjet će ako se prenese na mlade.
Čipkarstvo u školama
- Bilo bi lijepo kada bismo mogli na nekim radionicama u školama ili preko udruga organizirati učenje izrade čipke, a mladi su dovoljno kreativni da te detalje mogu, primjerice, ušivati u svoju modernu odjeću, traperice, haljine i sl. To je samo jedan primjer kako možemo djelovati u smjeru očuvanja ovog našeg umjetničkog blaga - poručuju kreativne Oštrolučanke.