Sanacija najranjivijeg dijela savskog nasipa

Posavinu od poplava sada štiti zid povišen za pola metra i više

Posavinu od poplava sada štiti zid povišen za pola metra i više
31.05.2022.
u 21:58
Pogledaj originalni članak

Iako s odmakom od osam godina, svibanj je mjesec u kojemu u Posavini još uvijek zaživi sjećanje na katastrofalne poplave iz 2014. - kada su rijeke Bosna i Sava pokazale svoju tamnu stranu i ćudljivost, piše Večernji list BiH.

Sjećanja na 2014.

Visina vodnog vala od 891 cm mjerena na mjernoj letvi u Slavonskom Šamcu bila je 107 cm viša od najvišeg, ikad izmjerenog vodostaja na tom mjernom mjestu. Više od 75% tri posavske općine bile su pod vodom, a općina Domaljevac-Šamac gotovo u cijelosti. U Kopanicama i Vidovicama, nažalost, savski nasip nije izdržao, pa je taj potez oraške Posavine bio u cijelosti pod vodom.

Poplavljenih više od 6100 domova i pričinjena materijalna šteta od 189 milijuna KM dovoljno govore o silini razaranja vodene stihije od koje se Posavina još oporavlja. Upravo ovih dana u tijeku su radovi na najranjivijem dijelu nasipa koji se proteže kroz PŽ, na potezu Bazik - Grebnice u duljini od 1350 metara. Iako se promet na toj relaciji odvija usporeno, nitko se ne ljuti jer projekt je dugo i s nestrpljenjem iščekivan. Radi se zapravo o sanaciji oronulog betonskog dijela nasipa, vodozaštitnog parapetnog zida, a vrijednost predviđenih radova je oko 1.700.000 KM. U odnosu na postojeću visinu zida novi će se povisiti za 50-70 cm.

Kakvo je aktualno stanje, stupanj zaštite od poplava i planirani projekti bili su tema i mjerodavnih u Vladi PŽ-a. Predstavnici Agencije za vodno područje rijeke Save na čelu s direktorom Sejadom Delićem istaknuli su da je investiranje u objekte urađeno sustavno i da su, uz radove u Grebnicama na zidu, svi nasipi uz Savu i Bosnu dignuti na potrebnu razinu.

- Sada je puno veći stupanj zaštite zaštitnih vodnih objekata i stupanj sigurnosti zaštitnih vodnih objekata u odnosu na 2014. Na cijelom dijelu zemljanih nasipa u Posavini trenutačno imamo zaštitno nadvišenje, stogodišnje vode plus 1,20 metara. Agencija za vodno područje rijeke Save i međunarodne financijske institucije uložile su ogromna sredstva u ovo područje od 2014., ukupno 36 milijuna KM, oko 12 milijuna izdvojile su međunarodne financijske institucije, a 24 milijuna uložila je Agencija - tvrdi Delić. Agencija je sredstva uložila i u prognozne modele za rano upozorenje obrane od poplava na cijelom slivnom području rijeke Save. To praktički znači da se nekoliko dana unaprijed može predvidjeti vodostaj i pravodobno djelovati na institucije koje provode zaštitu obrane od poplava.

Predsjednik Vlade Posavske županije Đuro Topić naglasio je da su doneseni konkretni zaključci u vezi s poboljšanjem sustava zaštite i spašavanja na području županije i općina, ali i na otklanjanju svih onih situacija u propisima za koje smatraju da nisu dovoljno kvalitetni i ne omogućuju brzu i učinkovitu reakciju u situacijama koje se mogu dogoditi zbog klimatskih promjena.

- Jedan od zaključaka koji ćemo proslijediti Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva je da se odgovarajućim pravilnikom definira kako pravni subjekti i sve osobe uključene u aktivne mjere obrane od poplava moraju biti iz branjene zone, odnosno iz poplavnog područja.

Jačati civilnu zaštitu

- Osim toga što očekujemo promjenu propisa i daljnja investiranja FBiH na razini županije i općina, moramo jačati strukture civilne zaštite za odgovor na sve neprilike koje nas mogu pogoditi - istaknuo je predsjednik Topić. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.