Poljoprivredni proizvođači u Posavini u posljednje vrijeme su dosta orijentirani na uzgoj bundeve za proizvodnju sjemena za grickanje. Zanimljivo predavanje o toj temi organizirala je Gospodarska komora Posavske županije, a predavač je bio Davor Špoljar, vlasnik tvrtke iz Virovitice koja se bavi organiziranom proizvodnjom bundeve golice i kamilice. Svoju proizvodnju, navodi Špoljar, pretežno je usmjerio prema bundevi od koje hladnim ili toplim prešanjem dobiva bundevino ili bućino ulje, iznimno dobre kvalitete i dosta traženo na tržištu.
Poticaj 50 KM po dulumu
Na početku predavanja, koje je okupilo 30-ak poljoprivrednih proizvođača iz općina Orašje i Odžak, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva PŽ-a Mato Brkić istaknuo je da Ministarstvo svake godine poljoprivrednicima želi prezentirati određene kulture koje mogu donijeti veći dohodak nego klasično ratarstvo, osobito na usitnjenim parcelama. Bundeva je, kaže, jako pogodna za poljoprivrednike koji ne raspolažu velikim površinama i skupim strojevima. - Smatramo da bi ove godine poticaj za bundeve mogao biti 50 KM po dulumu, što bi izjednačilo potporu koju poljoprivrednici ostvaruju za pšenicu, ali bi uzgojem bundeve ostvarili veću dobit, istaknuo je Brkić. Govoreći o ekonomskim efektima u proizvodnji bundeve, Špoljar je naglasio da ulog po hektaru iznosi do 1000 KM, a očekivani prinos donosi oko 2100 KM po hektaru.
- Moje pretpostavke govore da je ovdje zemljište pogodno za uzgoj bundeve i savjetovao bih poljoprivrednicima da se ozbiljnije posvete ovoj vrsti proizvodnje, poručio je Špoljar.
Preša za cijeđenje ulja
Mato Vranjić iz Odžaka, magistar ekonomije, jedan je od malobrojnih poljoprivrednika koji je prije tri godine hrabro ušao u ovu proizvodnju i ne skriva zadovoljstvo. Naglasio je da od bundeve ima bolju zaradu nego u proizvodnji pšenice i drugih žitarica zbog toga što proizvođač na manjim parcelama može dosta poslova samostalno odraditi bez pomoći strojeva. Proizvodnju je započeo na 3 hektara, da bi je sada povećao na 6 jer za bundevu, kaže, nije potrebna posebna stručnost i to je prednost za proizvođače.
- Moraju se više angažirati za plasman proizvoda i ne dopustiti da drugi “skidaju kajmak” s njihova truda. Poručio bih im da budu uporni, da u proizvodnju ulažu puno ljubavi i truda jer sam uvjeren da je ovaj naš posavski kraj s usitnjenim parcelama kao stvoren za zdravu organsku ekološku proizvodnju, istaknuo je Mato Vranjić. •