Zbornik radova znanstveno-stručnog skupa s međunarodnim sudjelovanjem "Europski ustav za Bosnu i Hercegovinu" predstavljen je u četvrtak na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.
Analitičar Instituta za društveno-politička istraživanja u BiH Milan Sitarski rekao je kako je Zbornik impresivan i po pitanju raznovrsnosti tema i po pitanju autora.
- Tu su prisutni ljudi iz akademske zajednice, gospodarstva, civilnog sektora i političkog života i pokrivaju širok spektar tema koje se tiču sadašnjosti, ali i prošlosti i budućnosti hrvatskog naroda u BiH, kao i Bosne i Hercegovine kao države - kazao je Sitarski.
Istaknuo je kako autori s različitih stajališta pristupaju općoj temi kao što je Ustav, koji definira sve relevantne aspekte i državnog, ali i društvenog života.
- Sve dileme pred kojima se nalazi hrvatsko, ali i ukupno bosanskohercegovačko društvo u BiH, možemo svesti na dilemu kakav Ustav treba Bosni i Hercegovini. Hoće li to biti Ustav po europskim kriterijima koji će uvažiti sve specifičnosti BiH kao i države i koji će se također uklopiti u europsku pravnu stečevinu ili ćemo ostati u sadašnjem stanju "ni na nebu ni na zemlji" gdje imamo Ustav koji se uglavnom ne poštuje, što ovu zemlju drži u permanentnoj krizi. To u najtežem položaju drži Hrvate kao najmalobrojniji i politički najnezaštićeniji narod, ali zbog toga trpi i cijela BiH, prije svega njen europski put i integracije u zajednicu demokratskih naroda - kazao je Sitarski.
Prof. dr. sc. Ugo Vlaisavljević kazao je kako je cilj Zbornika odgovoriti na pitanje kako poboljšati loš položaj hrvatskog naroda u BiH.
- Kao što je jedan od autora u svom prilogu kaže "Poboljšati položaj hrvatskog naroda u BiH znači svima napraviti jednakopravan i dostojanstven položaj, i građanima i narodima". Dakle rješenje hrvatskog pitanja nije ništa drugo nego rješenje BiH kao uzorite države i u ustavnom i pravnom smislu, ali i u smislu kultura, jednakosti i pogotovo dostojanstva i položaja pojedinačnih građana - kazao je Vlaisavljević.
Također je dodao kako Zbornik nudi rješenja i odgovore na navedena pitanja.
- Zbornik nudi sasvim konkretna rješenja i to je njegova prednost. Recimo, sadrži tri teme koje sabiru mnogo sudionika i priloga, na primjer pitanje konstitutivnosti mora biti urađeno kao pitanje legitimne konstitutivnosti ili jednakopravnosti naroda. Dalje, pitanje kolektivnih prava mora biti urađeno u balansu s individualnim pravima i treće, neophodan je potpuni realizam u pristupu društvenoj i političkoj zbilji. To su konkretni prilozi ovog Zbornika - kazao je Vlaisavljević.
Doc. dr. sc. Dražen Barbarić kazao je kako ovaj Zbornik nije samo zbirka nekih apstraktnih teorijskih promišljanja nego zbirka uputa kako se može popraviti bh. politički sustav, a isto tako, po njegovim riječima, Zbornik objedinjuje dvije važne dimenzije.
- Jedna je teorijska, dimenzija ozbiljnog promišljanja i uvođenja u opticaj najvažnijih pojmova, koncepata i modela koje su razvile najrazvijenije države zapadnih demokracija koje imaju multinacionalna društva. Drugo je to što u ovom Zborniku stvarno postoje konkretna, institucionalna rješenja koja se vrlo jednostavno mogu aplicirati u praksi - istaknuo je Barbarić.
Organizatori promocije Zbornika radova su Sveučilište u Mostaru, Rektorski zbor Republike Hrvatske i Hrvatska akademija za znanost i umjetnost u BiH, a promocija se održala pod pokroviteljstvom Hrvatskog narodnog sabora BiH.