U FOKUSU

Preko leđa Hrvata ruši se konstitutivnost u Brčkom, obara se načelo rotacije

Preko leđa Hrvata ruši se konstitutivnost u Brčkom, obara se načelo rotacije
26.11.2024.
u 13:17
Pogledaj originalni članak

I uz činjenicu da je konstitutivnost naroda natkrovljujuće načelo te je jasno izražena u samoj preambuli Ustava BiH, a da Statut Distrikta Brčko u svojim osnovnim načelima jasno precizira da su Ustav Bosne i Hercegovine, kao i važeći zakoni te odluke institucija Bosne i Hercegovine, izravno primjenjivi na cijelom teritoriju Distrikta, unutar ove administrativne jedinice BiH u ovom se trenutku vode teški politički pregovori oko imenovanja čelnih ljudi, u prvom redu pozicije gradonačelnika, a koja bi, u skladu s načelom rotacije, sada trebala pripasti Hrvatima.

Nastavak pregovora

Međutim, stvari na terenu pokazuju kako kod političkih predstavnika drugih dvaju naroda nema spremnosti za takvo načelo. Dapače, pojavio se prijedlog koji bi u jednom koraku “preskočio” Hrvate te im kao mrvicu ponudio rješenje da imaju gradonačelnika svakih 16 godina. Kako doznajemo tijekom jučer održanog sastanka, koji nije rezultirao dogovorom predstavnika triju naroda, istaknuta je ideja da se uvede načelo 2:2:1, što bi u prijevodu značilo da Srbi i Bošnjaci po dva ciklusa imaju poziciju gradonačelnika, a tek bi onda na red došli Hrvati. Takvo što u svakom je slučaju hrvatskoj strani neprihvatljivo, a ona jasno inzistira na poštivanju konstitutivnost, a samim tim i načela rotacije na čelnim pozicijama u Distriktu Brčko.

Anto Domić, dopredsjednik HDZ-a BiH, za Večernji list je u više navrata jasno poručio kako je poštivanje načela rotacije ključ u jednoj višenacionalnoj sredini kao što je Brčko te kako je u skladu s tim, a uzimajući u obzir činjenicu da je od 2012. do 2016. gradonačelnik bio iz reda hrvatskoga naroda, sada vrijeme da Hrvat bude na čelu Distrikta. Takvo što imalo bi važan utjecaj na održavanje i poboljšanje međusobnih odnosa i osjećaja pripadnosti svih naroda koji žive na prostoru Brčkog. Hoće li partneri iz drugih dvaju naroda to uvažiti, možda će se vidjeti već danas, kada se očekuje novi krug pregovora. A danas nas očekuju i promjene u Sarajevu, gdje je sazvana sjednica Gradskog vijeća na kojoj će se birati gradonačelnik i zamjenik gradonačelnika s obzirom na to da je, uz bivšu gradonačelnicu Benjaminu Karić, i Samiru Avdiću prestao mandat zamjenika gradonačelnice Grada Sarajeva. Ipak, tko god da bude izabran, mandat ne bi trebao trajati dugo jer će biti samo riječ o prijelaznom razdoblju do konstituiranja novog saziva Gradskog vijeća Sarajeva i izbora novog gradonačelnika koji se bira, podsjećamo, posredno, i to kroz Gradsko vijeće koje čini 28 vijećnika, pri čemu svaka od četiriju općina daje po sedam vijećnika. Rezultati izbora i analiza situacije u četiri sarajevske općine pokazuju kako stranke “trojke” imaju prednost nad SDA.

Čeka se i Mostar

A posredno se bira i prvi čovjek Mostara, grada u čijem Gradskom vijeću HDZ BiH ima većinu te se očekuje kako će kadar ove stranke i iduće četiri godine voditi Grad. Inače, sve hrvatske stranke imaju od 20 od 35 vijećnika u Gradskom vijeću Mostara, a kako će izgledati buduće postizborno partnerstvo, odlučit će pregovori s bošnjačkim političkim opcijama. Na prvom je mjestu Koalicija za Mostar (SDA - BPS i BH Zeleni) s 10 vijećnika, Koalicija Grade moj (DF, NES, SBiH PMP) ima 3 vijećnika, dok je “trojka” (SDP BiH - NiP - Naša stranka) osvojila dva mandata. Da bi gradonačelnik bio izabran, nužno je osigurati dvotrećinsku većinu, odnosno glas 23 vijećnika, no, ako to nije moguće u prva dva kruga, održava se treći izborni krug u kojemu se traži jednostavna većina. Izbor gradonačelnika vršit će se na prvoj sjednici Gradskog vijeća nakon izbora. Prema svemu sudeći, čekaju nas politički izazovni tjedni u kojima se očekuju brojni krugovi pregovora političkih subjekata.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.