Inicijativa za navodnu smjenu ili rekonstrukciju Vijeća ministara Bosne i Hercegovine s uklanjanjem SNSD-a, koja je puštena kao medijski probni balon, nije realna niti bi taj pokušaj, pa čak i ostvarenje, doveo do onoga o čemu govore njegovi inicijatori iz stranaka probošnjačke "trojke". S takvim planovima i kontaktima unutar srpske, pa čak i bošnjačke oporbe, udicu pokušavaju baciti Peđa Kojović iz Naše stranke i Elmedin Konaković iz Naroda i pravde. Po tim planovima, prilično maglovitim, do kraja tjedna trebao bi se održati sastanak "trojkaša" sa srpskom oporbom iz Zastupničkog doma Parlamenta BiH, SDS-om i PDP-om te strankom Za pravdu i red, na kojemu bi se razgovaralo o potpori isključenju SNSD-a iz vlasti. Iako je teoretski, ali i stvarno moguće izvesti smjenu cijeloga saziva Vijeća ministara BiH, ništa od onoga što se zove nastavak europskoga puta Bosne i Hercegovine neće se dogoditi. Tek tada valja očekivati blokadu svih procesa, kao što ih provodi SDA koristeći četiri županije za ucjene.
Cvitanović jasan
Člankom 13. Zakona o Vijeću ministara BiH definira se kako Predsjedništvo BiH može predložiti smjenu predsjedatelja Vijeća ministara. Ako Parlamentarna skupština BiH izglasa nepovjerenje predsjedatelju, Vijeće ministara daje ostavku u cijelosti, ali dužnost obavlja do potvrde novog predsjedatelja i članova Vijeća ministara. Parlamentarna skupština također može, na svoju inicijativu, izglasati nepovjerenje Vijeću ministara. Nakon toga ponavlja se cijela procedura kroz Predsjedništvo BiH i imenovanje samo u Zastupničkom domu Parlamenta BiH. Daleko je jasnije stanje, tvrdi čelnik HDZ-a 1990. i izaslanik u državnom Domu naroda Parlamenta BiH Ilija Cvitanović, sa sudbinom ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića. - Što se nas tiče, kada dođe u Dom naroda, mi ćemo podržati smjenu. Smatramo da je u normalnim demokracijama Nešić trebao sam podnijeti ostavku, a kad se to nije dogodilo, predsjedateljica Vijeća ministara trebala je pokrenuti proces smjene ministra sigurnosti jer je neprihvatljivo i nemoguće da u normalnoj, demokratskoj državi na poziciji ministra sigurnosti imate osobu koja je u pritvoru - rekao je Cvitanović. On nije uvjeren kako će se rekonstrukcija ovoga saziva Vijeća ministara dogoditi brzo. Donja crta za njega su europski put i nacionalni interesi Hrvata. - Ako netko želi našu potporu, onda moramo vidjeti što su ciljevi te rekonstrukcije. Ima li tu Izbornog zakona o kojem mi govorimo godinama i o kojem je HDZ BiH govorio prije nekoliko godina pa se, što je vrlo zanimljivo, ušutio posljednjih godinu dana - rekao je Cvitanović. No, realizacija toga cilja definitivno ne ovisi o Hrvatima. Vjerojatno ponajmanje jer je za to potrebno osigurati dvije trećine u državnom Zastupničkom domu. Bez snažnijeg utjecaja međunarodnih aktera, bez obzira na to koliko bili destruktivni o određenim procesima, BiH se neće pomaknuti s mrtve točke kada je u pitanju izmjena Izbornog zakona i Ustava zemlje, što je i jedan od uvjeta na europskom putu zemlje. A da je dalek put od izbacivanja SNSD-a Milorada Dodika iz vlasti, te nitko ne bi dobio ništa ni na europskome putu, ali i u funkcioniranju države te donošenju odluka koje se tiču otvaranja pregovora, pa i pristupanju Planu rasta, govori politički kapacitet ove stranke, ali i mogućnosti blokada.
Cvijanović, RS, Dom naroda
Najprije valja imati na umu kako SNSD-ova koalicija na državnoj razini u Zastupničkom domu Parlamenta BiH ima osam zastupnika. Još je važnije znati kako to predstavlja natpolovičnu većinu zastupnika koji dolaze iz RS-a od njih 14. K tomu, kada se zna da SNSD ima troje od pet izaslanika u srpskome klubu Doma naroda te da može u cijelosti blokirati rad toga doma onako kako je to radio bošnjački klub veći dio prošle godine, onda stvari postaju kompliciranije. SNSD ima i srpsku članicu Predsjedništva BiH Željku Cvijanović, koju, doduše, mogu preglasati Denis Bećirović i Željko Komšić prigodom predlaganja novog kandidata za predsjedatelja Vijeća ministara. No, iznad svega stoje institucije RS-a, Vlada i Narodna skupština, koje mogu sve odluke koje se tiču europskoga puta pospremiti na dugo čekanje. S obzirom na nervozu koja se stvara sudskim procesom protiv čelnika RS-a Milorada Dodika, njegovim prkošenjem i očitim obračunom dijela međunarodne zajednice s njim, teško je očekivati konstruktivnu europsku godinu. O kojoj inicijatori rekonstrukcije govore.