Vlada Federacije BiH danas je na sjednici, na prijedlog Federalnog ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta, prihvatila Prijedlog Akcijskog plana za implementaciju SBA principa (Small Business Act for Europe) za Federaciju BiH za razdoblje 2017. - 2018. godina kojim se definira okvir politika podrške malim i srednjim poduzećima koje države trebaju donositi i razvijati kako bi bilo poboljšano poduzetničko okruženje i povećana njihova konkurentnost, priopćeno je iz Vlade FBiH.
Akt o malim i srednjim poduzećima definira okvir politika podrške MSP-a koje države trebaju donositi i razvijati kako bi bilo poboljšano poduzetničko okruženje i povećana konkurentnost MSP-a.
OECD (Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj), EC (Europska komisija), EBRD (Europska banka za obnovu i razvoj) i ETF (Europska trening fondacija), s ciljem ocjenjivanja i praćenja stanja napretka država, razvili su Indeks politika za MSP kao metodologiju za procjenu ispunjavanja SBA principa, koji se ažurira i danas. SBA procjena prati napredak u provedbi deset principa Akta o malim i srednjim poduzećima i mjeri konvergenciju prema praksama i standardima EU.
Indeks politika za MSP identificira pozitivne pomake i ograničenja u provedbi SBA i dostizanja EU standarda. Dodatno, ovim se olakšava dijalog i omogućuje harmonizacija politika usmjerenih u MSP područje koje unutar države provode vlade na svim razinama vlasti. Također, regionalni karakter Indeksa omogućava komparaciju stanja napretka države u odnosu na zemlje regije čime se daje dodatni poticaj politici razmjene iskustava i provođenja SBA.
SBA procjena je provedena ukupno četiri puta u zemljama zapadnog Balkana i Turskoj u 2006., 2009., 2012. (koji je uključivao Tursku po prvi put) i 2015. godine. Posljednji proces procjene implementacije SBA u BiH koji je evaluiran 2015. godine i objavljen u publikaciji „SME Policy Index: Western Balkans and Turkey 2016“, pokazuje da je Bosna i Hercegovina u izvještajnom razdoblju ostvarila određeni napredak, ali da nastavlja zaostajati u približavanju svoje politike načelima SBA u odnosu na zemlje regije. U Indeksu MSP politika 2016. date su preporuke i putokaz za rješavanje ograničenja i izazova za svaku ekonomiju zapadnog Balkana na putu dostizanja EU standarda.
Vezano za budući SBA ciklus izvještavanja i ocjene napretka, OECD s partnerskim organizacijama prema planu će zaključno sa srpnjem ove godine revidirati metodologiju procjene, a faza početka procjene planirana je za rujan ove godine. Vlade država zapadnog Balkana će prema planu raditi samoprocjenu u vremenu studeni 2017. – veljača 2018. godine, nakon čega slijedi evaluacija i konsolidacija podataka od strane OECD-a. Publiciranje Indeksa MSP politika je planirano za početak 2019. godine.
Koordinirajuće institucije po SBA dimenzijama, kao i sve relevantne mapirane federalne institucije uključene u implementaciju SBA su zadužene da surađuju s Federalnim ministarstvom razvoja, poduzetništva i obrta u provedbi Akcijskog plana, a vlade na županijskim razinama da potiču SBA aktivnosti i osiguraju transparentan rad svih relevantnih institucija iz svoje nadležnosti u provedbi ovog plana.