“PSIHIJATRIJA” DRAGANA BABIĆA

Prvi udžbenik iz psihijatrije pisan na hrvatskom jeziku u BiH

02.12.2018.
u 17:00
Pogledaj originalni članak

knjiga “Psihijatrija: odabrana poglavlja”, prof. dr. sc. Dragana Babića, predstavljena je u petak u Mostaru, i iako je primarno namijenjena stručnjacima iz oblasti mentalnoga zdravlja, zasigurno može poslužiti i široj čitateljskoj publici zainteresiranoj za oblast psihijatrije.

Riječ je o prvom udžbeniku iz psihijatrije pisanom na hrvatskom jeziku u BiH, koji je na 276 stranica podijeljen u tri poglavlja, i to na Uvod, Odabrana psihijatrijska poglavlja i Terapija u psihijatriji.

U 18 dijelova obrađeno je 18 tema među kojima autor izdvaja normalnost, agresivnost, stres, etiku, stigmu, komplementarnu medicinu, duhovnost, suvremene ovisnosti, mentalno zdravlje u zajednici i antipsihijatriju.

Autor Babić ističe kako nije riječ o klasičnom udžbeniku iz psihijatrije u kojemu se piše o duševnim bolestima i poremećajima jer se u njegovoj knjizi to znanje podrazumijeva.

- Čitanjem ove knjige moguće je proširiti znanje jer se u njoj piše o odabranim poglavljima iz psihijatrije koja se s klasičnom psihijatrijom izravno dodiruju ili raznoliko isprepliću. Da bi netko bio dobar psihijatar mora imati potrebno znanje iz klasične psihijatrije i ono o čemu se piše u ovoj knjizi - kazao je Babić.

Po njegovim riječima, u našoj zemlji psihijatrija kao struka i znanost posljednjih desetljeća vidno je napredovala i napreduje, ali je to daleko od toga da bi se zaključilo kako je situacija u psihijatriji sjajna jer još uvijek postoje brojni biološki, socijalni, psihološki, ekonomski, politički i drugi ometajući čimbenici koji je koče i usporavaju.

Govoreći o najčešćim psihičkim oboljenjima, Babić kaže da su ona vezana uz posljedice katastrofičnog ili prolongiranog stresa i uz poteškoće vezane uz dugotrajno i prekomjerno pijenje alkoholnih pića, kao i neadekvatno korištenje psihoaktivnih tvari.

- Razni oblici anksioznih i depresivnih poremećaja također su u porastu. Šizofrenija je, kao i obično, na uobičajenih 1% u općoj populaciji, a posljednjih desetljeća bilježi se smanjenje disocijativnih poremećaja (histerije) - istaknuo je.

Uz autora, o knjizi su tijekom predstavljanja govorili prof. dr. sc. Iko Skoko, prof. dr. sc. Helena Škobić i prof. dr. sc. Miro Jakovljević.

Iko Skoko, predstavljač i recenzent knjige, govorio je o psihijatriji i duhovnosti, kazavši pri tome da je znanost dosad išla jedinstvenim putem i smatralo se kako nema dodira s nečim drugim.

- Međutim, kako ni sam čovjek tako nijedna grana znanosti ne može sama. Čovjek se danas mora gledati holistički, cjelovito, i tek sa suradnjom svih znanosti može se onda pomoći čovjeku - kazao je Skoko u izjavi novinarima.

Izrazio je uvjerenje da će poglavlje u knjizi o duhovnosti i psihijatriji pokrenuti mnogo rasprava jer mnogi smatraju da su duhovnost i psihijatrija odvojene te je dodao da će se nakon ove knjige otvoriti jedno novo razdoblje istraživanja i pisanja o toj temi.

Inače, Dragan Babić rođen je u Živinicama 1958. godine. Specijalist neuropsihijatar, subspecijalist socijalne psihijatrije, stalno je zaposlen na Klinici za psihijatriju Sveučilišne kliničke bolnice Mostar.

Sveučilišni je profesor na Medicinskom, Zdravstvenom i Filozofskom fakultetu SUM-a gdje obnaša dužnost pročelnika više katedri iz oblasti psihijatrije i psihologije. Prodekan je na Fakultetu zdravstvenih studija od 2009. i glavni je urednik elektroničkog časopisa Zdravstveni glasnik. Također je potpredsjednik Udruge psihijatara BiH. Objavio je dvije knjige, a napisao još 20 poglavlja u knjigama drugih autora. Izlagao je na brojnim znanstvenim konferencijama, simpozijima i kongresima.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.