Stiglo je vrijeme kada počinju sve češće zaraze gripom. Bilo bi dobro upoznati se svim važnim činjenicama oko simptoma i liječenja gripe. Gripa je zarazan virus koji zahvaća nos, grlo, a ponekad i pluća. Širi se sitnim kapljicama kada zaražena osoba kašlje, kiše ili govori. Također možete dobiti gripu dodirivanjem kontaminiranih površina, a zatim dodirivanjem nosa, očiju ili usta.
Početak gripe – simptomi
Simptomi gripe mogu varirati od blagih do teških, pri čemu je nekim ljudima potrebna hospitalizacija. U nekim slučajevima gripa može biti kobna. Za zaštitu od virusa preporučuju se godišnja cjepiva protiv gripe. Kada je u pitanju početak gripe, simptomi se obično pojavljuju 1 – 4 dana nakon izlaganja virusu, i to iznenada, piše Krenizdravo.
Uobičajeni simptomi uključuju:
- vrućicu
- zimicu
- curenje nosa ili začepljen nos
- bolove u mišićima
- umor
- suhi kašalj.
Također se mogu javiti bol u očima, glavobolja i grlobolja. Djeca mogu povraćati i imati proljev, ali ti su simptomi rjeđi kod odraslih.
Simptomi gripe i prehlade
Gripa i prehlada imaju slične simptome, ali postoje ključne razlike. Groznica, bolovi u tijelu, zimica i umor izraženiji su kod gripe, dok prehlada obično uzrokuje blaže simptome poput curenja nosa i kihanja. Glavobolja i nelagoda u prsima intenzivniji su kod gripe, a simptomi gripe mogu dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema.
Gripa i COVID-19
Iako su obje respiratorne bolesti, gripu i COVID-19 uzrokuju različiti virusi. COVID-19 ima tendenciju lakšeg širenja i može dovesti do teže bolesti. Jedan poseban simptom COVID-19 je gubitak okusa ili mirisa, što se rijetko događa kod gripe.
Simptomi gripe općenito se pojavljuju brže (1 – 4 dana), dok do simptoma COVID-19 može proći 2 – 14 dana. Ako osjetite poteškoće s disanjem, bol u prsima ili zbunjenost, odmah potražite hitnu pomoć.
Liječenje gripe
Većina slučajeva gripe može se liječiti kod kuće odmorom, hidratacijom i lijekovima protiv bolova koji se izdaju bez recepta. Tople tekućine, ovlaživači zraka i toplinska terapija mogu pomoći u ublažavanju simptoma.
Ako se simptomi pogoršaju, liječnik može propisati antivirusni lijek, koji je najučinkovitiji ako se uzme unutar 48 sati od pojave simptoma. Antivirusni lijekovi mogu smanjiti ozbiljnost i trajanje simptoma, ali nisu zamjena za cjepivo protiv gripe.
Komplikacije gripe
Određene skupine, uključujući malu djecu, starije osobe, trudnice i osobe s drugim zdravstvenim problemima, izložene su većem riziku od komplikacija. To može uključivati upalu pluća, bronhitis, infekcije sinusa i pogoršanje kroničnih stanja poput astme ili bolesti srca. Važno je da osobe s visokim rizikom potraže savjet liječnika ako se zaraze gripom!
Odmah potražite liječničku pomoć ako osjetite poteškoće s disanjem, bol u prsima, jako povraćanje, zbunjenost ili jake grčeve mišića. Djeca s visokom temperaturom, ubrzanim disanjem, plavom kožom ili znakovima dehidracije također trebaju odmah posjetiti liječnika.