U vrijeme kada je broj slučajeva koronavirusa počeo opadati u svijetu, pojavila se njegova nova varijanta B.1.1.529, koja je dobila naziv omikron.
Ime je ustanovila Svjetska zdravstvena organizacija i navela kako je to soj koji bi mogao predstavljati veći rizik od delta varijante.
Davanje imena je ubrzo izazvalo kontroverzne debate u kojima su neki optužili SZO da favorizira Kinu.
Zašto koristimo grčko pismo za imena sojeva?
SZO koristi grčko pismo kako bi imenovalo nove varijante korone radi lakše identifikacije i razumijevanja među neznanstvenim skupinama ljudi. Međutim, u skladu s ovim principom, nova verzija virusa je trebalo da se zove "ni", ali je umjesto toga korišteno slovo - "omikron". Zbog toga su se mnogi pitali zašto je SZO odlučila preskočiti dva slova grčkog alfabeta.
Prema nekim teorijama, da je SZO ovaj soj nazvala "ni", sljedeći bi se trebalo da se zove "ksi" kako se, slučajno, zove aktualni kineski predsjednik.
"Zabrinuti smo što SZO ponovno izbjegava bilo kakve neprijatnosti za kinesku vladu i zbog toga je nazvala varijantu omikron", rekao je američki tužitelj Johnatan Truly.
SZO za sada nije dala zvanično objašnjenje za preskakanje slova ni i ksi, ali Njujork post navodi da je to moglo da se desi iz više razloga.
Naime, kako navodi Post, ni bi moglo da se preskoči kako bi se izbjegla zabuna sa rečju "novi", a ksi da bi se izbjegla sličnost s imenom kineskog predsjednika Si Đinpinga.
Britanski novinar Pol Nuki rekao je da mu je izvor iz SZO potvrdio da su slova ni i ksi namjerno izbjegavana.
"Ni" zato što ne bi bilo zabune sa riječju "novi" i "ksi" da bi se izbjeglo "stigmatizovanje regiona".
Kritike Svjetske zdravstvene organizacije
Kritike ove odluke SZO ubrzo su se pojavile na društvenim mrežama.
"Ako se SZO toliko plaši Komunističke partije Kine, kako joj možemo vjerovati da će je prozvati ako ponovo pokuša da prikrije katastrofalnu globalnu pandemiju?" napisao je na Twitteru Ted Kruz, senator iz Teksasa.
Iako se SZO pridržava politike izbjegavanja nazivanja sojeva virusa po nazivima zemlje ili regiona, Džonatan Tarli je primijetio da to sada nije slučaj jer Ksi nema status regiona. Epidemiolog Martin Kuldorf sa Harvardske medicinske škole se slaže.