omjer cijena i prosječne plaće

Slovenci za prosječnu plaću mogu kupiti 997 litara benzina, a građani FBiH 579

Foto: Dusko Jamamaz/PIXSELL/Ilustracija
Slovenci za prosječnu plaću mogu kupiti 997 litara benzina, a građani FBiH 579
30.11.2024.
u 20:37
U BiH cijene goriva među najnižima, a koliko je zaista pristupačno, pokazuje omjer cijena i prosječne plaće
Pogledaj originalni članak

Najjeftinija litra benzina na svijetu je u Angoli, gdje stoji svega tri eurocenta (0,029 eura). U Egiptu stoji 0,279 eura, a u Venezueli 0,031 euro. S druge strane, europske države dominiraju vrhom liste, pa su, uz Hong Kong, Monako, Island, Lihtenštajn i Nizozemska u top pet zemalja po cijeni litre goriva. Često možemo čuti da je gorivo u BiH među najjeftinijima u Europi, ali koliko nam je gorivo uistinu pristupačno s obzirom na standard.

Indeks pristupačnosti

Iako nominalne cijene goriva u Bosni i Hercegovini izgledaju povoljnije u usporedbi sa susjednim zemljama, stvarnost je daleko od optimistične. Prema indeksu pristupačnosti goriva, koji je objavio portal nafta.hr, a koji prikazuje omjer prosječne mjesečne plaće i cijene goriva, BiH se nalazi u skupini zemalja s najnižom dostupnošću goriva za prosječnog građanina. Cijena litre benzina u BiH iznosi 2,41 KM ili 1,23 eura. Cijena dizela u BiH iznosi 2,41 KM ili 1,22 eura. Prosječna neto plaća u BiH iznosi 1388,40 KM ili 712 eura. U odnosu na susjedne zemlje, prosječne cijene goriva u BiH su među najnižima: Hrvatska: 1,55 eura (benzin), 1,53 eura (dizel); Srbija: 1,54 eura (benzin), 1,64 eura (dizel); Crna Gora: 1,43 eura (benzin), 1,32 eura (dizel); Slovenija: 1,50 eura (benzin), 1,53 eura (dizel). Međutim, prosječna mjesečna primanja u BiH (712 eura) znatno su niža u odnosu na susjedne zemlje. Prosječna plaća u Hrvatskoj iznosi 1324 eura, Srbiji 826 eura, Crnoj Gori 851 euro, a Sloveniji 1495 eura. Karta Europe jasno pokazuje da BiH pripada zemljama s "vrlo skupim gorivom". Iako Ukrajina i Moldavija nominalno imaju jeftinije gorivo, njihov indeks pristupačnosti također je među najnižima zbog iznimno niskih plaća. S druge strane, zemlje poput Švicarske, Danske i Nizozemske, iako imaju visoke cijene goriva, svojim građanima omogućavaju znatno bolju dostupnost zbog viših plaća. Građani BiH za punjenje spremnika izdvajaju veći postotak svojih mjesečnih primanja u usporedbi s gotovo svim europskim zemljama, što čini gorivo "pristupačnim" samo na papiru. Nominalno niske cijene nisu dovoljne za olakšanje proračuna prosječnog kućanstva. Ova situacija upućuje na potrebu za sveobuhvatnim mjerama koje će unaprijediti kupovnu moć građana i omogućiti im pristup osnovnim potrebama poput goriva, prenosi N1.

Plaće i cijene

Kolika je pristupačnost goriva pokazuje i izračun koliko si građani s prosječnim primanjima mogu mjesečno priuštiti goriva. Pa tako se za prosječnu plaću u FBiH može priuštiti 579 litara goriva. A kakvo je stanje u susjednim državama? Stanovnici susjedne Hrvatske za prosječnu plaću od 1324 eura mogu kupiti 854 litre benzina odnosno 865 litara dizelskog goriva. Zaposleni u Srbiji koji prima prosječnu plaću za nju može kupiti 536 l benzina ili 504 l dizelskog goriva. Dakle, ipak smo bolji od Srbije. Građani Crne Gore za prosječnu plaću, koja u toj zemlji iznosi 851 euro, mogu kupiti 595 litara benzina ili 645 litara dizelskog goriva. Slovenija od svih zemalja bivše Jugoslavije ima najveću prosječnu plaću - 1495 eura. Za nju si njezini stanovnici mogu priskrbiti 997 l benzina ili 977 l dizela. Dakle, istina je da imamo najnižu cijenu goriva u regiji, ali, realno gledajući, gorivo nam je pristupačnije samo nego stanovnicima Srbije. Za razliku od cijena goriva u Hrvatskoj i cijena goriva u Sloveniji, u BiH se cijena goriva ne mijenja svaka 2 tjedna, već ovisi o politici koju vode benzinske crpke. U nekim slučajevima cijena se mijenja na tjednoj bazi, ali nije neobično da se cijene mijenjaju i svako nekoliko dana. Cijena goriva u BiH ovisi o nekoliko čimbenika - stanju gospodarstva, cijeni sirove nafte, ali i odlukama koje donose benzinske crpke, neovisno o globalnom stanju cijena naftnih prerađevina. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.