Slučajevi ekstremnog vršnjačkog nasilja sve češći među djecom, pa "sporne" scene objave na internetu

Slučajevi ekstremnog vršnjačkog nasilja sve češći među djecom, pa "sporne" scene objave na internetu
07.09.2024.
u 08:28
Pogledaj originalni članak

Slučajevi ekstremnog vršnjačkog nasilja sve su češći među djecom i mladima u BiH. Nerijetko gledamo brutalne tučnjave u kojima sudjeluju dvije osobe, dok deseci njih stoje sa strane, navijaju, snimaju telefonom, a potom sve to objave na društvenim mrežama. Ali nisu samo fizički obračuni problem. Prijetnje, ismijavanje, ruganje sve se češće događaju na internetu i društvenim mrežama.

Na taj problem lani su upozorili i Iz Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH, navodeći kako se nasilje najčešće događa u školama te kako je češće ono emocionalno ili psihičko, koje je i teže dokazivo, dok su žrtve najčešće prepuštene same sebi. Kako su tada naveli ombudsmani, škola je mjesto na kojem je vršnjačko nasilje najprisutnije zbog velikog i svakodnevnog protoka djece, kazali su, upozorivši pritom da se jako često pojedini oblici nasilja nastavljaju i izvan škole, posebice upotrebom suvremenih sredstava komunikacije (primjerice, kada se slučaj fizičkog nasilja u školi proširi društvenim mrežama i raznim neprimjerenim ili uvredljivim komentarima prouzroči i posljedice psihičkog nasilja). Posebno su zabrinutost izrazili zbog slučajeva kada se vršnjačko nasilje snima, pa se snimke događaja postavljaju na brojne medijske portale i društvene mreže, što dovodi, kako kažu, do dodatne traumatiziranosti žrtve nasilja i ugrožavanja prava na privatnost.

Uoči početka nove školske godine jedna škola u BiH uputila je apel roditeljima, tražeći njihovu pomoć u promicanju empatije i tolerancije među djecom. Škola je pozvala roditelje da provedu pet minuta razgovarajući sa svojom djecom o važnosti prihvaćanja i poštovanja različitosti. U svom postu škola naglašava da je ključno objasniti djeci da nikada ne smiju ismijavati nekoga zbog visine, težine, boje kože, kućnog života ili interesa, piše Večernji list. - Naučite ih da korišteni ruksak nosi iste snove kao i novi. Objasnite im da zadirkivanje boli i da škola služi za učenje, a ne za natjecanje ili širenje negativnosti - ističu iz OŠ "Harmani I", dodajući kako je važno da djeca budu ljubazna prema svojim vršnjacima jer neka djeca možda ne odlaze kući u obitelji koje ih vole. - Sve počinje od kuće, navodi se u apelu navedene škole. Ovaj apel upućen je kako bi se osiguralo da školska sredina bude mjesto gdje se svi učenici osjećaju prihvaćeno i podržano te kako bi se smanjila mogućnost nasilja i negativnog ponašanja među djecom. Nasilje je jedna od tema zbog koje djeca sve češće okreću broj "Plavog telefona", odnosno savjetodavne linije za djecu i mlade. Kako je za Glas Srpske kazala koordinatorica ove usluge Maja Kovačević, mladi zovu kako bi razgovarali o problemima u vezi s mentalnim zdravljem, pri čemu su najzastupljenije teme strah i anksioznost, panični napadi, depresija, samopovrjeđivanje i suicidalne misli i ideje. Kako je dodala, teme razgovora su i nasilje i zlostavljanje, pri čemu je najzastupljenije nasilje u obitelji i nasilje na internetu.

Prema riječima koordinatorice Maje, tijekom jednog mjeseca "Plavi telefon" u prosjeku zaprimi po četiri prijave sumnje na nasilje. Kako navodi, u ovoj su godini savjetnici "Plavog telefona" odgovorili na oko 4000 poziva i 1156 pitanja putem chat-savjetovanja. - Važan podatak je i to da su centrima za socijalni rad i ombudsmanima za dječja prava proslijeđene 34 prijave sumnji na nasilje i samoubojstvo kojima je obuhvaćeno 39 osoba - rekla je Kovačević za Glas Srpske. Kada je pak riječ o prošloj godini, savjetnici ove besplatne linije za djecu i mlade odgovorili su na 14.978 poziva i 2933 pitanja putem e-savjetovanja - istaknula je Kovačević i dodala da je nadležnim institucijama proslijeđeno 56 prijava sumnji na nasilje i samoubojstvo kojima je obuhvaćeno 26 djevojčica, 22 dječaka, 30 žena i četiri muškarca. Podsjetimo, uslugu "Plavi telefon" pokrenula je Udruga "Nova generacija" iz Banje Luke 2013. godine. - Do danas je zaprimljeno više od 65.900 poziva, više od 7600 upita putem chat-savjetovanja te je nadležnim institucijama upućeno više od 255 prijava sumnji na nasilje nad djecom i odraslim osobama. •

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.