Jučerašnja sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine trebala bi rezultirati dobrom viješću za domaće gospodarstvo, dobrim dijelom načeto zbog ekonomske krize, piše Večernji list BiH.
Naime, konačno je, nakon vremena pregovora i usuglašavanja, usvojena odluka kojom su otvorena vrata za 250 milijuna eura pomoći Europske unije.
Model raspodjele
Radi se o prijedlogu memoranduma o razumijevanju između EU-a kao zajmodavca i Bosne i Hercegovine kao zajmoprimca – makrofinancijska pomoć za Bosnu i Hercegovinu u iznosu do 250 milijuna eura te prijedlogu sporazuma o kreditnoj liniji između EU-a kao zajmodavca i BiH kao zajmoprimca i Centralne banke BiH, kao agenta zajmoprimca - makrofinancijska pomoć za BiH.
Sredstva povoljnog zajma bit će usmjerena na Republiku Srpsku (37,5%), Federaciju BiH (61,5%) i Distrikt Brčko (1%).
Cilj predložene makrofinancijske pomoći je da se pomogne Bosni i Hercegovini, odnosno entitetima i Distriktu Brčko BiH u proračunskim potrebama koje su se javile kao posljedica pandemije koronavirusa.
Pomoć je namijenjena kao podrška BiH za ekonomsku stabilizaciju i program reformi, a isplaćuje se u dvije rate, od kojih svaka iznosi do 125 milijuna eura.
Prva tranša se isplaćuje bez ikakvih dodatnih mjera ekonomske politike i bit će dostupna nakon stupanja na snagu ovog memoranduma i sporazuma o zajmu.
Druga tranša očekuje se nakon ispunjenja definiranih mjera ekonomske politike u BiH, odnosno entitetima i Distriktu Brčko, koje se odnose na jačanje institucionalnog okvira za makroekonomsku analizu i planiranje, financijski sektor, dobro upravljanje i borbu protiv korupcije, kao i podršku ekonomskom oporavku i zapošljavanju.
Prijedlozi memoranduma i sporazuma s osnovama za vođenje pregovora bit će dostavljeni Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za njihove potpisnike predloženi su ministar financija i riznice BiH, a uime Centralne banke BiH njezin guverner.
Osim ove pomoći, BiH je već iz MMF-ova Instrumenta za brzo financiranje za BiH dobila 330 milijuna eura, a što je raspodijeljeno između FBiH s njezinih deset županija (62 posto) i Republike Srpske (38 posto). Istodobno, BiH je trenutačno u pregovorima o novom financijskom aranžmanu s MMF-om u iznosu od 750 milijuna eura koji će se iskoristiti za pomoć u oporavku zemlje od krize u kojoj se našla.
Okvirni proračun
U kontekstu financijske situacije, jučer je usvojen dokument okvirnog proračuna institucija (DOB) BiH za razdoblje od 2021. do 2023., a koji iskazuje ukupnu razinu rashoda institucija BiH (isključujući servisiranje vanjskog duga) u iznosu od milijardu i 27,1 milijun maraka za svaku godinu, uz izdvajanje s jedinstvenog računa UNO-a po 780 milijuna KM na godišnjoj razini.
Vijeće ministara BiH je, na prijedlog Ministarstva financija i riznice, donijelo odluku o privremenom financiranju institucija BiH i međunarodnih obveza BiH za razdoblje siječanj - ožujak 2021. godine. Za financiranje institucija BiH u ovom razdoblju odobrena su sredstva u iznosu 249,000.000 maraka.•