Nastavak suđenja za prometnu nesreću i pogibiju dviju studentica

Suđenje Sanjinu Sefiću: Što su pokazali rezultati vještačenja mobilnih telefona

Suđenje Sanjinu Sefiću: Što su pokazali rezultati vještačenja mobilnih telefona
18.03.2018.
u 08:00
Pogledaj originalni članak

Suđenje u predmetu “Sanjin Sefić i drugi” nastavljeno je u petak u Županijskom sudu Sarajevo predočavanjem nalaza vještačenja i ispitivanjem svjedoka optužbe, piše Večernji list BiH. Optužnicom u tom predmetu, uz Sanjina Sefića, kojega se tereti za teško kazneno djelo protiv sigurnosti javnog prometa i kazneno djelo nepružanja pomoći osobi ozlijeđenoj u prometnoj nesreći, u kojoj su smrtno stradale Selma Agić i Edita Malkoč, obuhvaćeni su i Sanjinova sestra Sara Sefić, kao i Dino Alić, Amar Salihović i Saud Nišić, koje se tereti za pomaganje počinitelju nakon izvršenja kaznenog djela. Vještak Adnan Bešlić, zaposlenik Centra za forenziku i informatičku potporu Federalne uprave policije, predočio je rezultate vještačenja mobilnih telefona, odnosno SIM kartica, oduzetih od Sare Sefić, Dine Alića i Sauda Nišića, a na okolnosti komunikacije / SMS poruka, poslanih 10. i 11. listopada 2016. godine, neposredno nakon spomenute prometne nesreće.

U sudnici je predstavljen sadržaj SMS poruka između Dine Alića i Sauda Nišića u kontekstu inkriminacija koje se odnose na dokazne prijedloge optužbe za pomoć počinitelju nakon izvršenja kaznenog djela, odnosno na okolnosti skrivanja automobila za čijim je upravljačem bio prvooptuženi.

Vještak Bešlić kazao je kako je došao do određenih podataka iz mobilnih telefonskih uređaja, a da je ostatak podataka moguće naći kod telecom operatera, odnosno analizom telefonskih listinga.

Naveo je i kako je mobilni uređaj Sare Sefić bio zaključan te da nije bilo tehničke mogućnosti za shematski prikaz međusobnih komunikacija, a što je naredbom Tužiteljstva bilo zatraženo.

Svjedok Ermin Karić, policijski službenik MUP-a SŽ-a, koji je sastavio izvješće s mjesta događaja 10. listopada 2016. godine, kao i crtež mjesta nesreće, odnosno tragova i odgovarajuću fotodokumentaciju, potvrdio je autentičnost svih tih dokumenata te detaljno opisao dinamiku i kronologiju događanja u vezi s inkriminacijama iz optužnice. Precizno je opisao sve tragove, uključujući i dijelove vozila pronađene na mjestu događaja, odnosno raskrižju sarajevske ulice Zmaja od Bosne i Prve transferzale, navodeći kako je sve urađeno u skladu sa standardiziranim procedurama.

U unakrsnom ispitivanju je, a na inzistiranje obrane, precizirao udaljenost pojedinih tragova u odnosu na pješački prijelaz, a s obzirom na to da je bio angažiran i na vanjskom pregledu automobila kojim je upravljao prvooptuženi, u sudnici je prikazana i fotodokumentacija koja se odnosi na te okolnosti, uključujući snimku oštećenja vozila i tragova tkiva stradalih.

Svjedočenje Mirhada Bešlije, zaposlenika MUP-a SŽ-a, odnosilo se na fotodokumentaciju koju je načinio na temelju digitalnog videozapisa sigurnosnih kamera s Nestropetrolove crpke - Poslovne jedinice u Rudom, na kojima je vidljivo vozilo te osobe koje su se kretale u krugu i prodajnom objektu te crpke, uključujući i optužene Saru Sefić i Dinu Alića.

Riječ je o videozapisu koji je nastao u ranim jutarnjim satima 11. listopada 2016. godine, točnije u vremenskom intervalu kraćem od jedne minute.

Optužnica Sanjina Sefića tereti da je 10. listopada 2016. u večernjim satima u ulici Zmaja od Bosne u Sarajevu, golfom 6, krećući se brzinom od gotovo 105 kilometara na sat i pritom prošavši kroz crveno svjetlo na semaforu, usmrtio Selmu Agić iz Bugojna i Editu Malkoč iz Bosanske Krupe, studentice Filozofskog fakulteta u Sarajevu, nakon čega je pobjegao s mjesta nesreće.

Saru Sefić te Dinu Alića i Amara Salihovića tereti se da su iste noći pomogli Sanjinu pobjeći iz BiH tako što su ga prevezli do graničnog prijelaza Uvac, nakon čega je Sefić postao nedostupan bh. tijelima progona te time počinili kazneno djelo pomoći počinitelju nakon izvršenog kaznenog djela, dok se Sauda Nišića tereti da je pomogao Sari Sefić, Aliću i Salihoviću nakon izvršenja kaznenog djela.

Prvooptuženi Sefić je nakon bijega u Srbiju, uhićenja i boravka u ekstradicijskom pritvoru u Novom Sadu, odnosno provođenja ekstradicijskog postupka, 9. siječnja 2017. godine izručen pravosuđu BiH.

Nastavak suđenja u tom predmetu zakazan je za 9. travnja. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.