Unatoč lošoj političkoj situaciji, stabilan kreditni rejting otvara dobre mogućnosti

Svjetske agencije prognoziraju FBiH ekonomski oporavak, ali upozoravaju i na opasnosti

Svjetske agencije prognoziraju FBiH ekonomski oporavak, ali upozoravaju i na opasnosti
05.06.2024.
u 11:30
Pogledaj originalni članak

Vijest da su dvije renomirane svjetske agencije dodijelile Federaciji BiH viši kreditni rejting jedna je od rijetkih dobrih vijesti proteklih tjedana, piše Večernji list BiH. Prvo je objavljeno da je rejtinška agencija Standard & Poor's prvi put dodijelila Federaciji Bosne i Hercegovine kratkoročnu i dugoročnu kreditnu ocjenu B+/B sa stabilnim izgledima.

Ubrzanje rasta BDP-a

- Stabilni izgledi ukazuju na to da će, unatoč političkim izazovima, ekonomski oporavak povećati fiskalne prihode i smanjiti inflatorne pritiske, omogućujući Federaciji BiH da održi likvidnost, postigne projektirane suficite i smanji dug, uključujući dug javnih poduzeća - objasnili su iz S&P Global Ratingsa.

Da je agencija itekako dobro skenirala stanje u Federaciji, pa i cijeloj BiH, svjedoči to što je, unatoč pozitivnom kreditnom rejtingu, naglašeno kako su politički sukobi unutar entiteta i države prepreka ekonomskom rastu te da su neslaganja razlog za blokadu reforme, odnosno usporavanje promjena. Iz S&P-a također navode da je ekonomija FBiH relativno siromašna u usporedbi s istočnoeuropskim zemljama te da se suočava sa značajnim demografskim izazovima. Jedan od većih problema je odlazak radne snage u druge države.

Bez obzira na sve to, očekuju da će rast BDP-a ubrzati na dva do tri posto godišnje do 2026., uglavnom u skladu s nacionalnim trendom u BiH. Prognoziraju i da će inflacija pasti ispod tri posto 2025. godine. Treba istaknuti da je S&P Global Ratings promjenom kreditnog rejtinga FBiH reagirao na inicijativu Federalnog ministarstva financija. Isto se dogodilo i dva tjedna prije, kada je također ugledna međunarodna rejtinška agencija Moody`s dodijelila ocjenu Federaciji BiH - B3 sa stabilnim izgledima. Obje su agencije Federaciji BiH dodijelile kreditni rejting istovjetan aktualnom suverenom kreditnom rejtingu Bosne i Hercegovine.

U objavljenim izvješćima obje agencije navode kako stabilni izgledi odražavaju kapacitet Federacije BiH da očuva svoju solidnu financijsku poziciju sa sličnom razinom duga u iduće dvije godine te očekuju kako će ekonomski oporavak podržati rast fiskalnih prihoda i da će inflacija prestati vršiti pritisak na operativnu potrošnju. Osim toga, ključni čimbenici koji su utjecali na ocjenu kreditnog rejtinga Federacije BiH su dobra interna pozicija likvidnosti ovog entiteta, njegov pristup domaćem kratkoročnom financiranju i skupini međunarodnih kreditora koji bi trebali osigurati dovoljnu likvidnost za pokriće godišnje otplate duga.

Strana ulaganja

U svom izvješću agencija Standard & Poor's upozorava i da bi mogla sniziti kreditni rejting ako Vlada FBiH bude težila agresivnijoj kapitalnoj potrošnji, što bi rezultiralo značajnim deficitom, ili u slučaju poremećaja pristupu izvorima financiranja. Također, do povećanja kreditnog rejtinga Federacije BiH moglo bi doći u slučaju poboljšanja suverenog kreditnog rejtinga Bosne i Hercegovine i unaprjeđenja transparentnosti proračunskog procesa i koordinacije s drugim sudionicima u BiH, što bi u konačnici dovelo do povoljnijih uvjeta financiranja i održivog ekonomskog razvoja.

Dakle, financijska politika koju provode ministar Toni Kraljević i cijela Vlada FBiH za sada daje rezultate, što se potvrđuje na kreditnom rejtingu Federacije. Hoće li ovo doprinijeti rastu stranih ulaganja i istinskom povećanju gospodarske aktivnosti, tek će se vidjeti. Jasno je da su odluke vodećih kreditnih agencija velika pljuska oporbi u Federaciji, koja uporno ponavlja da Vlada vodi lošu ekonomsku politiku i da se prekomjerno zadužuje. Treba reći da i drugi entitet, Republika Srpska, ima kreditni rejting B3 sa stabilnim izgledima.

Agencije kreditni rejting definiraju kao neovisno mišljenje o kreditnom riziku, odnosno procjenu mogućnosti i volje dužnika da u cijelosti i pravodobno podmiri sve dospjele obveze. Pri dodjeli kreditnog rejtinga državama agencije, među ostalim, uzimaju u obzir: prihode i gospodarsku strukturu, očekivani gospodarski rast, monetarnu i fiskalnu fleksibilnost, vanjsku likvidnost, političke rizike, zaduženost javnog i privatnog sektora, zaduženost državnih tvrtki. Agencije svoja mišljenja o kreditnom riziku određenog dužnika ili financijskog instrumenta određuju kreditnim rejtinzima koji su označeni simbolima (plus i minus), tj. slovima (A, B, C, D), brojevima (1, 2, 3) ili njihovom kombinacijom.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.