ne zaostajemo

U BiH zatražena 52 patenta, a najviše je inovacija među potrepštinama za svakodnevicu

Foto: Ilustracija
U BiH zatražena 52 patenta, a najviše je inovacija među potrepštinama za svakodnevicu
10.11.2024.
u 08:00
Od ukupno 52 patentne prijave podnesene tijekom 2023. godine, 45 je onih domaćih prijavitelja i 7 prijava stranih prijavitelja
Pogledaj originalni članak

Broj patenata jedan je od pokazatelja mjerenja inovativne aktivnosti zemlje, a kada su inovacije u pitanju, Bosna i Hercegovina ne zaostaje u usporedbi s određenim zemljama Europske unije, poput Hrvatske, Rumunjske ili Grčke. Prema podacima u posljednjem izvješću Agencije za statistiku BiH, Institutu za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine u 2023. godini podnesene su 52 patentne prijave, od čega je 45 domaćih prijavitelja i sedam prijava stranih prijavitelja.

Usporedba BiH i zemalja regije

U odnosu na prethodnu godinu nije bilo promjena. Od ukupnog broja prijava domaćih prijavitelja, 93,3 posto su prijave fizičkih osoba, a 6,7 posto pravnih osoba, dok su kod stranih prijavitelja sve prijave pravnih osoba. - U 2023. godini priznata su tri patenta u nacionalnom postupku, sva tri su od stranih prijavitelja. Prema podrijetlu prijavljenih stranih patenata, najviše ih je bilo iz Kine (28,6%) i Češke Republike (28,6%). Prema podrijetlu priznatih stranih patenata, najviše ih je bilo iz Kine (33,4%), navodi se u izvješću “Znanost, tehnologija i inovacije - patenti 2023.” koje je izradila Agencija za statistiku BiH. Nadalje se navodi kako Međunarodna klasifikacija patenata (MKP) omogućuje identifikaciju tehnološke baze patenta i sektor u kojem je njegova primjena najvjerojatnija. Prema klasifikacijskoj oznaci MKP-a, u 2023. godini najveći je udio patentnih prijava u području A - svakodnevne životne potrepštine (32,1%), zatim F - strojarstvo, rasvjeta, grijanje, naoružanje; miniranje (13,2%) te H - elektrotehnika (13,2%). Također, prema klasifikacijskoj oznaci Međunarodna klasifikacija patenata, u 2023. godini najveći udio priznatih patenata bio je u području E - građevinarstvo, rudarstvo (66,7%) te C - kemija, metalurgija (33,3%). Inače, nacionalni registar podataka na dan 31. prosinca 2023. sadrži 218 patenata u važenju. Važećih europskih patenata bilo je 2405 na dan 31. prosinca 2023., za koja su izdane odluke o upisu u registar. Kada je riječ o usporedbi s ostalim zemljama, ranije objavljeni podaci pokazuju kako su u dvogodišnjem razdoblju 2016./17. (posljednji dostupni podaci) Rumunjska, Hrvatska, Bugarska i Grčka registrirale u prosjeku samo 1, 2, 3 i 4 patenta na milijun stanovnika. Čak ni regije u kojima se nalaze veći gradovi ovih zemalja nisu registrirale više od 25 patenata na milijun stanovnika, s iznimkom regije Atene (59). S druge strane, neke zemlje EU-a imaju više od 200 patenata na navedeni broj stanovnika. U Danskoj je u navedenom razdoblju u prosjeku bilo 246 patenata na milijun stanovnika, u Njemačkoj 212, a u Švedskoj 180, dok je prosjek Europske unije 111. Među državama jugoistočne Europe ističu se samo Slovenija i Cipar.

Klasifikacija patenata

Obje su države registrirale prosječno 48 patenata na milijun stanovnika, broj koji je i dalje znatno niži od europskog prosjeka. Statistika patenata pruža informaciju o uspješnosti istraživanja, razvoja i inovacijske aktivnosti u odabranim područjima tehnologije. - Metodologija za provođenje istraživanja međunarodno je prihvaćen standard koji je postavio OECD i objavio u priručniku za statistiku patenata. Na osnovi Međunarodne klasifikacije patenata (MKP) moguće je klasificirati patentne prijave i priznate patente u odabrana tehnička područja. Klasifikacija je podijeljena na osam tehničkih područja (označenih slovima od A do H), podijeljenih u potpodručja koja se dalje dijele u razrede odnosno podrazrede. Statistika patenata pruža informaciju o uspješnosti istraživanja, razvoja i inovacijske aktivnosti u odabranim područjima tehnologije - zaključeno je u izvješću Agencije za statistiku BiH.

Marija Medić Bošnjak

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.