podržana inicijativa

U Čitluku treba što prije otvoriti srednju glazbenu školu

U Čitluku treba što prije otvoriti srednju glazbenu školu
10.10.2016.
u 10:17
Pogledaj originalni članak

U sklopu ovogodišnjih Didakovih dana u župnom uredu u Gradnićima održan je okrugli stol o temi “Inicijativa za otvaranje srednje glazbene škole u Čitluku”.

Roditelji dali poticaj

Uz prof. Juru Sušca, ravnatelja Osnovne glazbene škole Brotnjo iz Čitluka, te profesore i članove Vijeća roditelja te škole, okruglom stolu nazočili su i župnici čitlučke i gradnićke župe fra Miro Šego i fra Nikola Rosančić, novoizabrani čitlučki načelnik Marin Radišić te prof. Josip Vrbanec, ravnatelj zagrebačke Glazbene škole Pavla Markovca i dr. Rečeno je kako su poticaj za otvaranje srednje GŠ u Čitluku dali članovi Vijeća roditelja OGŠ Brotnjo. Na početku tog skupa ravnatelj Sušac nazočne je upoznao s dosadašnjim radom OGŠ Brotnjo, koja je osnovana prije 7 godina i trenutačno ima 210 učenika. Dodao je da se odgojno-obrazovni rad u školi odvija na visokoj razini, što potvrđuju i nagrade osvojene na brojnim natjecanjima. Samo u ovoj godini, kazao je, učenici te škole osvojili su 16 nagrada na državnoj i međunarodnoj razini, praktično sve što se može osvojiti. Stoga ne čudi da je Zavod za školstvo iz Mostara OGŠ Brotnjo dodijelio nagradu kao najboljoj glazbenoj školi u HNŽ-u. Ravnatelj je stoga podržao inicijativu roditelja za otvaranjem srednje glazbene škole u Čitluku, opravdavajući to problemima s kojima se susreću učenici te škole koji žele nastaviti školovanje u Srednjoj glazbenoj školi u Mostaru. Govoreći o problemima svoje djece koja nastavljaju pohađati Srednju glazbenu školu u Mostaru, a istodobno i redovitu Srednju školu u Čitluku, članovi Vijeća roditelja OGŠ Brotnjo posebno su istaknuli vremensku neusklađenost održavanja nastave u Mostaru i Čitluku, i nepostojanje pravodobnih autobusnih linija, zbog čega su učenici primorani svakoga dana 12 do 14 sati provoditi na nastavi u dvije škole te u putovanju u Mostar i natrag. Sudjelujući u raspravi, prof. Josip Vrbanec kazao je kako bi bilo dobro da odgovorni usliše zahtjeve učenika i roditelja, te se pozvao na razmišljanje velikog fra Didaka Buntića kako bi “naša djeca trebala imati iste uvjete obrazovanja kao i djeca u drugim državama” i dodao: - Mi smo mali narod u svijetu. Jedino čime se možemo istaknuti i gdje možemo privući pozornost su naše obrazovanje, znanje i naše vještine.

Stvoriti uvjete

Uz opće obrazovanje, računam i na umjetničko, odnosno glazbeno. Sve ovo što su kolega Sušac i roditelji rekli i što zahtijevaju, zapravo - traže za našu djecu. Pratim rad OGŠ Brotnjo i znam kakve probleme imaju, počevši od uređenog prostora, instrumentarija do kadra. Unatoč tome vidi se napredak, rekao je Vrbanec te dodao kako se iskreno nada da će se uskoro slaviti otvaranje srednje glazbene škole u Čitluku. Nakon rasprave sudionici su zaključili da je nužno započeti zakonom i pedagoškim standardima propisane aktivnosti i stvoriti uvjete za otvaranje srednje glazbene škole u Čitluku, s čime se složio i novoizabrani načelnik Marin Radišić koji je obećao pomoć. - Moramo utvrditi koja je zakonom propisana procedura kako bismo krenuli u taj proces. Nadamo se da ćemo s tim započeti što prije i vjerujem, ako ne bude kakvih problema, da će se već na početku iduće školske godine u Čitluku otvoriti SGŠ - optimističan je Sušac.•

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.