Jačanje i promocija specijaliziranog i hitnog udomiteljstva, što će omogućiti bržu i učinkovitiju reakciju na potrebe djece koja se nalaze u iznimno teškim situacijama, jedna je od ključnih točaka izmjena postojećeg Zakona o udomiteljstvu u FBiH, koji je u primjeni od 2018. godine, piše Večernji list BiH. Naime, spomenutim zakonom definirano je tradicionalno udomiteljstvo, specijalizirano udomiteljstvo, hitno udomiteljstvo i povremeno udomiteljstvo. Specijalizirano udomiteljstvo je udomiteljstvo kojim se udomljeniku pružaju specijalizirane usluge zaštite zadovoljavanjem njegovih osnovnih i dodatnih životnih potreba, povezanih uz njegov psihofizički razvoj i razinu funkcioniranja koji odstupaju značajnije od odrastanja i razvoja osobe iste životne dobi ili uz veće probleme u ponašanju, teže zdravstveno stanje ili invaliditet, a udomljeniku potrebnu zaštitu pruža specijalizirani udomitelj koji ima posebna znanja i vještine te članovi njegove obitelji.
Dodatna podrška
Kada je riječ o djeci, specijalizirani udomitelj pruža usluge zaštite, među ostalim, djetetu s invaliditetom, odgojno zanemarenom djetetu, djetetu u sukobu sa zakonom, djetetu žrtvi obiteljskog i drugog nasilja, djetetu žrtvi trgovine ljudima, djetetu žrtvi zloupotrebe psihoaktivnih supstancija i drugih oblika ovisnosti, djetetu s društveno negativnim ponašanjem, djetetu kojem je zbog posebnih okolnosti potreban odgovarajući oblik socijalne zaštite, maloljetnoj trudnici, maloljetnom roditelju ili maloljetnim roditeljima s djetetom ako se tako osnažuje njihovo roditeljstvo i ako nemaju obiteljsku podršku.
Također, kako je ranije navedeno iz Ministarstva rada i socijalne skrbi FBiH, koje je prije nekoliko mjeseci imenovalo radnu skupinu koja radi na novom zakonskom rješenju, u izmjene postojećeg zakona pristupilo se i u cilju jačanja instituta udomiteljstva, odnosno jačanja podrške i nadzora nad udomiteljskim obiteljima, profesionalizacije udomiteljstva, pružanja dodatne podrške udomiteljima i osiguranju da djeca koja su povjerena u udomiteljstvo imaju najbolje moguće uvjete za rast i razvoj. Izmjene Zakona o udomiteljstvu bile su tema konferencije o udomiteljstvu u FBiH, koja je organizirana u povodu Međunarodnog dana udomiteljstva u cilju promocije udomiteljstva kao oblika zbrinjavanja djece bez roditeljske skrbi, ali i drugih kategorija ranjivih skupina. Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić ovom prilikom je kazao kako Ministarstvo ulaže napore za unaprjeđenje i razvijanje udomiteljstva na teritoriju cijele FBiH te da je to jedan od najboljih oblika brige za djecu bez roditeljske skrbi.
Dodao je da Ministarstvo provodi određene mjere i politike koje su vidljive u proračunu za 2024. godinu te da je potrebno unaprijediti određena prava, ali i obveze udomiteljskih obitelji. - Ovdje nema nikakve politike, koliko god da ima udomitelja, uvijek ih je malo i potrebno je raditi na podizanju svijesti o udomiteljstvu jer svako dijete zaslužuje imati topao dom - istaknuo je. Šefica Ureda komunikacija UNICEF-a u BiH Nineta Popović kazala je da je u FBiH broj djece koja žive u institucijama i dalje veći od broja djece koja su u udomiteljskim obiteljima te da je to posebno tužna situacija kada se radi o maloj djeci do tri godine.
Sa šest mjeseci u obitelj
Predsjednica Udruge za edukativnu i savjetodavnu podršku udomiteljskim obiteljima u FBiH Suada Selimović podsjetila je da su, prema Konvenciji o pravima djeteta koju je BiH potpisala 1993. godine, institucije dužne obustaviti smještaj djece dobi do tri godine, a da Zakon o udomiteljstvu definira da se djeca dobi do šest mjeseci smještaju u obitelji. Također je naglasila da trenutačno ima više djece u institucijama jer nisu stvorene mogućnosti izbora za djecu bez roditeljske skrbi za centre za socijalni rad. Inače, prema ranije objavljenim podacima, u 2022. godini zabilježeno je 316 udomiteljskih obitelji, a 221 dijete bilo je smješteno u takvu obitelj.
Najviše udomiteljskih obitelji bilo je u Tuzlanskoj, Zeničko-dobojskoj i Sarajevskoj županiji.