Hoće li u BiH doći do izmjena

U Hrvatskoj uvedena naplata svih plastičnih vrećica, a u Federaciji inicijativa za zabranu

Foto: Neva Zganec/PIXSELL
U Hrvatskoj uvedena naplata svih plastičnih vrećica, a u Federaciji inicijativa za zabranu
13.01.2025.
u 18:36
Nova godina sa sobom je donijela određene novine i kada je u pitanju šoping u Republici Hrvatskoj.
Pogledaj originalni članak

Naime, plastične vrećice u koje se stavljaju voće, povrće i meso, a koje su do sada bile besplatne diljem zapadnog Balkana, od 1. siječnja ove godine u trgovinama na području Republike Hrvatske se naplaćuju.

Što kažu uredbe

Prema pravilniku o ambalaži i otpadnoj ambalaži, plastičnim proizvodima za jednokratnu uporabu i ribolovnom alatu koji sadrži plastiku, trgovine su obvezne uvesti naplatu ovih vrećica. Najveći trgovački lanac u Hrvatskoj - Konzum prvi je otkrio cijenu po kojoj će ih naplaćivati. - Od 1. siječnja u našim trgovinama na odjelima voća i povrća, mesnice i ribarnice naplaćuje se korištenje laganih vrećica po cijeni od 1 centa po komadu. Pozivamo kupce da odgovorno koriste plastične vrećice kako bismo zajedno doprinijeli smanjenju plastičnog otpada - naveli su nedavno iz Konzuma. Riječ je o vrećicama s debljinom stijenke do 15 mikrometara, a uvođenjem njihove naplate pokušava se kupce potaknuti da koriste platnene ili papirnate vrećice ili da u kupnju idu s cekerima/košarama. Ove vrećice još uvijek su besplatne u trgovinama u BiH, međutim, nedavno se u Federaciji BiH pojavila inicijativa da se u potpunosti zabrani korištenje svih plastičnih vrećica. Federalnom ministarstvu okoliša i turizma dostavljena je inicijativa zastupnika Harisa Silajdžića u kojoj se traži uvođenje zakonske zabrane proizvodnje, distribucije i upotrebe plastičnih vrećica u maloprodaji i u svim drugim oblicima poslovanja. U svom odgovoru na nju iz Ministarstva okoliša i turizma Federacije BiH naveli su kako je ovo ministarstvo još 2014. godine donijelo uredbu o naknadama za plastične vrećice tregerice. - Na osnovi uredbe trgovački su centri uveli naplatu vrećica tregerica od 0,05 KM po vrećici od kupaca/građana. Naknada se plaća za vrećice tregerice debljine stijenke do 20 mikrona. Dok se za vrećice debljine iznad 20 mikrona plaća 0,08 KM po komadu. Naknada za vrećice koje se koriste za rinfuzne materijale se ne plaća - naveli su iz ovog ministarstva. Dodaju kako zabrana prodaje PVC vrećica u trgovinama za sada nije razmatrana. - Europska unija je kroz izmjene smjernice 94/62/EZ nametnula svim zemljama članicama da moraju regulirati upotrebu plastičnih vrećica za nošenje čija je debljina stijenke manja od 50 mikrona.

Smjernica iz EU-a

BiH nije članica EU-a, ali s obzirom na status kojem težimo važno je da propisima slijedimo pravno nasljeđe Europske unije. Nadalje, Ministarstvo je 2019. godine predložilo izmjenu važeće uredbe o naknadama za plastične vrećice tako se njome obuhvate vrećice do 50 mikrona. Uslijedili su prigovori Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH, Udruge poslodavaca Gračanica, kao i poslodavaca da se obustavi donošenje prijedloga uredbe o naknadama za plastične vrećice dok se ne usuglasi s naknadama na području Republike Srpske i donošenja propisa u isto vrijeme na području obaju entiteta - objasnili su iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma. Istaknuli su i kako se trenutačno u Ministarstvu radi na izradi novog Zakona o upravljanju otpadom. Kako navode, ovaj zakon radi se na osnovi novih smjernica Europske unije o otpadu, kao i na osnovi iskustava i standarda zemalja članica EU-a i njihovih zakonskih rješenja o otpadu. - U proteklom razdoblju Ministarstvo okoliša i turizma Federacije BiH već je zaprimilo inicijativu zastupnika u federalnom Parlamentu koja se odnosi na zabranu upotrebe plastičnih vrećica od 15 do 50 mikrona. Zaprimljene zastupničke inicijative rješavat će se kroz izradu nove legislative - zaključili su iz Ministarstva.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.