Bioraznolikost

U Neumu se sve češće može vidjeti dupine, i to u većim jatima

U Neumu se sve češće može vidjeti dupine, i to u većim jatima
14.01.2025.
u 12:17
U prostorijama Općine Neum, održan je okrugli stol u sklopu SAMESEA eng. SustainAble Management of marinE Sentinel spEcies and human Activities interaction)”
Pogledaj originalni članak

U Neumskom zaljevu ronioci sve češće primjećuju jata dupina, potvrđeno je, između ostaloga, na događaju u okviru  SAMSEA projekta (“Održivo upravljanje morskim sentinelnim vrstama i interakcijom ljudskih aktivnosti). U prostorijama Općine Neum, održan je okrugli stol u sklopu SAMESEA projekta u kojem je Općina Neum jedan od partnera, a na događaju su, uz sudionike projekta iz Općine Neum, nazočili i predstavnici CETEOR-a koji je projektni partner, kao i predstavnici pridruženog partnera Sveučilišta u Mostaru i ostalih dionika Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Fonda za zaštitu okoliša HNŽ-a, Turističke zajednice HNŽ-a i Turističke zajednice Općine Neum, Agencije za vodno područje Jadranskog mora, Lučke kapetanije Neum te predstavnici Ronilačkog kluba Neum.

Puni naziv SAMSEA projekta je “Održivo upravljanje morskim sentinelnim vrstama i interakcijom ljudskih aktivnosti (eng. SustainAble Management of marinE Sentinel spEcies and human Activities interaction)”. SAMESEA ima za cilj razviti standardizirane prakse pomorskog monitoringa širom jadransko-jonske regije (EUSAIR basin), s glavnim naglaskom na monitoring pomorskih sentinelskih vrsta (dupini, morske kornjače, medvjedice), priopćili su iz Općine Neum. U ostvarivanju ovog glavnog cilja, SAMESEA će također poboljšati dijalog između socio-ekonomskih aktivnosti i vlasti odgovornih za očuvanje morske bioraznolikosti, što je ključno za dizajniranje efektivnih mjera zaštite. Suradnja na makro-regionalnom nivou i među različitim akterima osigurat će funkcionalniji menadžment morskog okruženja i dugoročno održivu koegzistenciju ljudskih aktivnosti i morskih divljih životinja.

Projekt će stvoriti strategiju za praćenje morskih sentinelskih vrsta (kao što su Tursiops truncatus, C. caretta, M. monachus) metode za širenje svojih praksi zaštite i akcijski plan za poboljšanje održivog upravljanja  EUSAIR basinom. Projekt se sastoji od 3 radna paketa koji uključuju sljedeće: Radni paket 1: Zajednički razvoj transnacionalne strategije za praćenje sentinelskih vrsta, radni paket 2: Zajednički razvoj transnacionalne strategije za dugoročnu koegzistenciju te radni  paket 3: Kreiranje transnacionalne mreže za promociju održivog upravljanja morskim ekosistemima.

Tema je bila “Monitoring morskih vrsta i staništa u BiH”. Razgovaralo se o monitoringu strandig događaja, slobodno lutajućih životinja i gnijezda morskih kornjača. Na sastanak se online uključio prof. Andrej Gajić koji je nazočne upoznao s istraživanjima koja su do sada rađena u našem moru te malo bolje približio problematiku ovih životinjskih vrsta. O stanju u Neumskom zaljevu više su rekli predstavnici Ronilačkog kluba Neum koji su istaknuli kako se sve češće može vidjeti dupine u Neumu i to u većim jatima, dok su morske kornjače povremeni posjetitelji. Smatraju da za njihova stradanja uglavnom budu krivi ljudski faktori, gliseri ili ribarske mreže u koje se upletu i zatim uginu. Raspravljalo se i o zakonodavnim okvirima i zaštiti morskih vrsta i njihovih staništa kao i važnost morskih zaštićenih područja.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.