Starača i Odmut - Tišina

U posavskoj bari uspjeli od izumiranja zaštititi govedo pasmine podolac

Foto: ilustracija
U posavskoj bari uspjeli od izumiranja zaštititi govedo pasmine podolac
30.10.2020.
u 21:27
Pogledaj originalni članak

Zaštititi i obnoviti biljnu i životinjsku raznolikost, ostvariti prirodnu ravnotežu na prirodnim rezervatima, posavskim barama Starača i Odmut - Tišina, cilj je projekta koji kao najveći donator financira njemačka organizacija Euronatur, a pomažu udruge za zaštitu prirodne baštine posavskoga područja, piše Večernji list BiH

Radi se o barama koje su dio bogate prirodne baštine, ne samo Posavine već i Bosne i Hercegovine. Jedinstveno je to prirodno područje, no dvije bare podijelili su entiteti pa sada Starača pripada federalnom dijelu općine Odžak dok Odmut - Tišina pripada i općini Šamac i općini Domaljevac-Šamac dijeleći različite sudbine.

Obnova biodiverziteta

- Ovaj projekt ima za cilj da se biodirvezitet, biljne i životinjske vrste ovog područja obnove kako je to nekada bilo. Bara Tišina - Odmut, područje veće od 100 hektara površine, proglašeno je zaštićenim područjem u lipnju prošle godine. Cijelu je proceduru proveo Zavod Republike Srpske za kulturno, povijesno i prirodno nasljeđe, što je uključivalo javne rasprave, stručna savjetovanja i ostalo.

Barsko područje proglašeno je zaštićenom zonom, a cijeli proces bio je završen u ljeto prošle godine - ističe Ivo Blažanović, zamjenik načelnika općine Šamac.

Među izumrlim životinjskim vrstama toga močvarnog staništa živjelo je govedo pasmine podolac. Bilo je to omiljeno mjesto i za obitavanje crnih svinja mangulica-šiški, gusaka te brojnih ptičjih vrsta.

- Projektom smo nastanili stado podolca nabavom od Brodskog ekološkog društva Slavonski Brod. Projekt se nastavlja jer je namjera širenje ovakvih stada kakvo je stado podolca. Mi smo ostvarili cilj u posavskoj bari jer smo zaštitili tu vrstu od izumiranja, zaštićeno područje odmaknuli od intenzivne poljoprivrede, zaštitili rijetke biljne i životinjske vrste koje žive u močvarnom području Tišine - Odmut bare - kaže Ivo Blažanović.

Starača upozorava

Vlasnik stada podolca Slavko Blažanović bavi se ratarskom proizvodnjom, no želio se uključiti i u stočarsku proizvodnju.

- Ovo je iznimno otporna i malo zahtjevna pasmina. Čiste teren bare, a kako je bara proglašena zaštićenom, sad ćemo je i održavati - kaže Slavko Blažanović.

Bara Starača koja je pripadala federalnom dijelu i jedno je od poznatijih staništa ptica selica, posljednje dvije godine je na rubu opstanka. Na problem ukazuje predsjednik Mjesne zajednice Prud Marko Vidović.

- Sada je ovdje prepuno vode, međutim, desetak dana ranije sve je bilo suho.

To samo pokazuje koliko je bara Starača zapravo osjetljiva i koliko više nije u stanju sama regulirati svoj vodostaj. I ribari iz Pruda upozoravaju da na tone ribe zbog toga strada u ljetno vrijeme - istaknuo je, između ostaloga, Vidović.•

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.