Poljoprivreda

U PŽ-u će se zasijati najmanje njiva dosad

U PŽ-u će se zasijati najmanje njiva dosad
14.02.2022.
u 18:35
Stanje u domaćoj poljoprivrednoj proizvodnji na granici je izdržljivosti, upozoravaju posavski poljoprivrednici
Pogledaj originalni članak

Unatoč tomu što je nebo u Posavini ove zime naklonjeno poljoprivrednicima, sve ostalo je na granici izdržljivosti. Prema riječima Vidana Grgića, prvog čovjeka posavskih poljoprivrednika i predsjednika Saveza udruge poljoprivrednika u PŽ-u već više od 10 godina, nikada nije bilo teže, piše Večernji list BiH.

Odavno na koljenima

Posavski proizvođači hrane već odavno su na koljenima, tvrdi Grgić, a sada se stiglo do gornje granice izdržljivosti jer uz prošlogodišnje vremenske nepogode koje su ostavile izravne štete na usjevima i smanjenu količinu proizvedenih žitarica, aktualna poskupljenja repromaterijala (enormno povećanje cijena sjemena i umjetnog gnojiva) jedan su od najtežih udara na poljoprivrede. Posavski poljoprivrednici udružili su se u Savez posavskih poljoprivrednika. Cijene sjemena, gnojiva i repromaterijala, kažu, itekako će se odraziti na obujam proizvodnje, ali i konačnu cijenu prehrambenih proizvoda. - Ovoga proljeća bit će zasijano dosad najmanje obradivih površina i njiva u Posavini jer stanje u domaćoj poljoprivrednoj proizvodnji je na granici izdržljivosti - tvrdi Slavko Leovac, jedan od uglednih domaljevačkih pa i posavskih poljoprivrednika koji se s još tri brata tradicionalno bavi poljoprivredom kao osnovnim zanimanjem. - Nas četiri brata bavimo se poljoprivredom i to smo naslijedili od svojih roditelja, ali ako ostane ovakvo stanje, mislim da ćemo na godinu dobro razmisliti kako dalje. Veliko je pitanje hoćemo li posijati njive. Pšenicu smo posijali s minimalnim ulaganjima i prihranom, a ove godine posijat ćemo samo kukuruz za osobne potrebe gospodarstva. Mislim da ćemo posijati tek 20% u odnosu na prošlu godinu - kaže Leovac. Grgić nam na konkretnom primjeru pojašnjava kakva su ogromna poskupljenja s kojim se susreću poljoprivrednici zbog čega prognoziraju i velika poskupljenja domaće hrane. - Prošle godine u ovo vrijeme šleper od 24 tone kana koštao je 12.000 KM, a sada je nevjerojatnih 40.000 KM. Treba uzeti u obzir da je prošle godine bila suša u rangu elementarne nepogode, prinosi su značajno smanjeni pa čak ni zadovoljavajuća cijena nije to mogla kompenzirati. Ova je godina iznimno teška i skupa pa će poljoprivrednici biti prisiljeni ulagati manje jer nemaju sredstava, ali time se neće postići kvaliteta prinosa - tvrdi Grgić. U Savezu poljoprivrednika PŽ-a tvrde kako u državi nitko ne razmišlja o zaštiti domaće proizvodnje iako se neke zemlje u okružju čak odriču PDV-a u korist poljoprivrede. - Kada sutra hrana bude triput skuplja nego sada, onda će se optuživati proizvođači kao da smo iz čiste obijesti stavili nerealne cijene, a jednostavno nismo u mogućnosti proizvesti jeftiniju hranu. Onda ćemo jesti kojekakvu hranu iz uvoza, a upitno je i koliko je zdrava - tvrdi Grgić i prognozira kako će posljedice financijskog udara na poljoprivredu i domaće proizvođače hrane osjetiti, izvjesno je, svi građani BiH. Činjenica je da domaća proizvodnja u utrci s inozemnim proizvodima sve više gubi bitku zbog nekonkurentnosti, a s druge strane, cijene proizvoda vrtoglavo rastu.

Život od svog rada

Apel posavskih poljoprivrednika upućen je svim mjerodavnim na svim razinama vlasti da se maksimalno uključe u problematiku poljoprivrede kako bi se domaćoj proizvodnji dao prioritet, a time poljoprivrednicima omogućio život od vlastita rada.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.