U Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar uskoro će se, najvjerojatnije već od nove godine, moći izvoditi i najsloženiji zahvati kada je riječ o liječenju aneurizme, potvrdio je to za Večernji list ravnatelj SKB-a Mostar prof. dr. sc. Ante Kvesić. Naime, prema njegovim riječima, u bolnicu je već stigao najsuvremeniji aparat za angiodvoranu, a u tijeku je iznalaženje prostora kako bi već za mjesec, mjesec i pol, mogao biti u funkciji. Sve to pod budnim okom prati i prof. dr. sc. Marko Radoš, vodeći hrvatski radiolog iz KBC-a Rebro u Zagrebu, iza kojeg su brojni uspješni zahvati liječenja aneurizmi (proširenje krvne žile, posebno aorte ili arterija na periferiji). Prvi čovjek SKB-a Mostar s ponosom za Večernji list ističe kako su kompletirali neurokirurgiju, zasigurno jednu od najsloženijih medicinskih grana.
Ne moraju više u Split
Odsad je u SKB-u moguće izvoditi i ERCP (endoskopska retrogradna koledopankreatografija), odnosno preciznu i invazivnu metodu prikaza žučnih vodova/kanala. Dosad su, primjerice, pacijenti u slučaju, laički rečeno, kada “zaglavi” kamenac, morali ići u bolnice u Novoj Biloj, Sarajevu, Splitu kako bi obavili takvu pretragu, a sada to mogu i u SKB-u. Ravnatelj Kvesić ističe kako su educirali stručnjake za njezino obavljanje.
- Ono što bih naglasio svakako je i rad na programu transplantacije - presađivanja organa. Radimo intenzivno s bolnicama u Republici Hrvatskoj, a tu su već i neki konkretni planovi. Mi, općenito, u BiH, kada je riječ o transplantacijama, nažalost, zaostajemo 40 godina za Hrvatskom i ostatkom svijeta. No, cilj nam je ovdje pokrenuti transplantacijski program. Inače, ovom prigodom bih istaknuo kako već sada SKB Mostar zadovoljava 95 posto potreba pacijenata - dodaje ravnatelj Kvesić.
Najsuvremenija oprema i najsloženije metode kojih je, uz stalno obrazovanje liječničkog kadra, u SKB-u Mostar sve više, još jedan su pokazatelj značaja te zdravstvene ustanove koja, unatoč brojnim problemima s financiranjem, drži korak s najvećim regionalnim zdravstvenim centrima.
Financiranje iz proračuna
U prilog tome ide i Kvesićeva potvrda kako je isplata plaća djelatnicima SKB-a, prema novim odrednicama kolektivnoga ugovora (uvećana, nap. a.), osigurana do kraja godine, i to, kako ističe, kroz proračune osnivača bolnice.
Što se, pak, tiče daljnjih koraka, ravnatelj Kvesić još je jednom istaknuo kako se i dalje zalažu da financiranje Sveučilišne kliničke bolnice Mostar uđe u proračune županija, odnosno njezinih osnivača, kao i u federalni proračun dodajući kako se nada da će svi koji to trebaju shvatiti što SKB Mostar znači, ne samo za pacijente iz Hercegovine već i iz svih dijelova BiH, ali i susjedne Hrvatske. Kao ilustraciju navodi da svakoga dana u prosjeku više od 30 vozila hitne pomoći dovozi pacijente na liječenje upravo u tu zdravstvenu ustanovu.