Stoljetna, drevna igra prstena i danas živi u Posavini

Uz tradicionalnu igru znali provesti noć i dočekati zoru

Uz tradicionalnu igru znali provesti noć i dočekati zoru
21.02.2022.
u 20:50
Pravila igre prstena nisu se promijenila. Uz domaće delicije i rakiju, koji su sastavnica ukupnog ugođaja, nije se promijenilo ni pravilo da je to isključivo muška starinska igra, a nerijetko se uz igru i zapjeva izvorna pjesma "Posavino, volio te ne bi, da se prsten ne igra u tebi"
Pogledaj originalni članak

Drevna igra prstena jož živi u Posavini. Jedna je to od društvenih igara koje su se igrale u davna vremena kada bi radovi u polju utihnuli, žene se zatvorile u kuće uz ručne radove, a muškarci uz pjesmu odmjeravali snage u prstenu, piše Večernji list BiH.

Koliko je ta stara igra i danas atraktivna i živa kod Posavljaka, potvrđuje činjenica čak i organiziranih turnira u prstenu. Tradicionalni turniri u prstenu održavaju se u Grebnicama, Domaljevcu, povratničkoj Hrvatskoj Tišini i Zasavici, Kostrču, Tolisi, Donjoj Mahali, Oštroj Luci, Ugljari, Vidovicama i drugim posavskim mjestima.

Pravila nepromijenjena

Pravila igre prstena nisu se promijenila. Uz domaće delicije i rakiju, koji su sastavnica ukupnog ugođaja, nije se promijenilo ni pravilo da je to isključivo muška starinska igra, a nerijetko se uz igru i zapjeva izvorna pjesma "Posavino, volio te ne bi, da se prsten ne igra u tebi". Stara igra sačuvana je i u derventskom kraju, pa je u okviru natjecanja odigrana nedavno i ovogodišnja finalna utakmica samostanskoga područja Plehan, u kojoj su uspješniji bili domaćini - predstavnici Franjevačkoga samostana koji su pobijedili momčad Župne zajednice svetoga Antuna Pustinjaka Sijekovac-Močila, a koju je predvodio izbornik, inače župnik vlč. Ivan Tolj. Način igranja prstena je jednostavan. Glavni rekviziti su prsten i 10 kapica koje mogu biti u obliku debelih čarapa ili najčešće šešira. Igra se na razne načine. Cilj igre prstena je u što manje pokušaja otkriti ispod koje je kape protivnička ekipa sakrila prsten najčešće na prostirci na podu. Jedna ekipa postavi prsten ispod jedne kape, a druga ga traži. Ekipa može imati i dva ili tri igrača, u nekim slučajevima i više. Cilj je u što manje pokušaja otkriti pod koju je kapu protivnička ekipa sakrila prsten. - Poznato je da su u Posavini najbolji igrači prstena oni koji znaju biti "tihi", zapravo oni koji ni na koji način ne otkrivaju da su pronašli gdje se nalazi prsten. Igranje se može prilično oduljiti, pa tako najuporniji znaju u igri provesti noć i dočekati zoru - približava nam igru prstena fra Anto Tomas, izbornik pobjedničke momčadi. - Bila je to prigoda da najprije svetom misom zahvalimo dragom Bogu na daru života u našoj prelijepoj Posavini i nastavimo čuvati našu prelijepu tradiciju i običaje.

Čuvari tradicije

Okupio se nedavno na ovom događaju veliki broj ljudi i lijepo ih je vidjeti ovdje u srcu Bosanske Posavine - zadovoljno govori gvardijan fra Anto. Tom prigodom samostan su posjetili i predstavnici Društveno-kulturne platforme za Bosansku Posavinu iz Zagreba Ilija Guberac (predsjednik) te Ilija Martić (član Upravnog odbora). U razgovoru s gvardijanom samostana fra Antom Tomasom dogovorili su nastavak suradnje i učvršćivanje veza stanovništva koje živi u Posavini i iseljeništva te onih koji žive u Republici Hrvatskoj kroz rad i suradnju na konkretnim projektima.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.