Zagrad je prigradsko naselje udaljeno nekoliko stotina metara od središta općine Velika Kladuša, a lociran je u središnjem toku doline potoka Grabarska.
Potok Grabarska je zahvaljujući svom zmijolikom toku prava atrakcija, živopisno barsko područje s još uvijek nedovoljno istraženim vodenim svijetom, florom, faunom…, a dobrim dijelom prirodna je granica između BiH i RH. Ovaj bajkoviti potočić s protokom vode od nekoliko desetaka litara po sekundi u ljetnom razdoblju, ne tako davno, imao je nekoliko mlinica na području Zagrada.
Prostor za odmor
Na tom potoku već desetljećima u mlinici Gunjac melje se žito i proizvodi brašno. Poznavatelji prilika kažu kako je nekada na Grabarskoj u uporabi bilo pet mlinica, a bila je i jedna kupaonica. Danas se oko mlinice Gunjac uređuje prostor za odmor i uživanje u prirodi.
- Moj otac ovu je mlinicu naslijedio od svoga oca. Koliko znam, ova naša mlinica stara je više od 80 godina. I tijekom minulog rata mnoge je spasila od gladi, svi su donosili i mljeli žito bez ikakvih uvjeta - kaže, između ostaloga, Dragan Mržljak, trenutačni vlasnik mlinice, koju pozorno održava, sve više upotrebljava i čuva od zaborava.
Danas na lijepo uređenoj mlinici s dvama koševima i dovoljnom količinom vode rade gotovo tijekom cijele godine, vrata nisu zaključana. Dragan je tu kada god zatreba. Njegova sina, barem zasad, životni je put usmjerio u inozemstvo i nema namjeru nastaviti obiteljsku tradiciju.
Njega je životni put odredio prema drugim poslovima, a klepet kotača i žubor vode i miris svježe samljevenog, posebnog, kukuruznog brašna koje je inače i sve manje na svakodnevnim jelovnicima Krajišnika, pričekat će...
U ovoj se mlinici danas, zahvaljujući požrtvovnosti Dragana Mržljaka, melju gotovo sve vrste žitarica. Zbog izdašnosti vode u potoku Grabarska mlinica je u funkciji gotovo tijekom cijele godine, a izgrađena je 1940. na odličnoj lokaciji. Više je puta obnavljana, ali je uvijek zadržavala svoj početni izgled.
Upravo to čini je najoriginalnijom i uz činjenicu što su njezine nosive grede betonske i što je pristupna staza također betonirana. Čini se kako mladi s ovih prostora, čije je roditelje, pa i njih, mlinica hranila, ne daju da propadne i hoće je svakako sačuvati od zaborava. To je ujedno i poruka ove priče. Područje Velike Kladuše doista obiluje brojnim mlinicama od kojih je većina obnovljena i danas u funkciji.
Ljepota ove lokacije kod mlinice Gunjac i njezino prirodno okruženje uz žubor potoka Grabarska jedinstvena je ili to svakako može biti izletište o kojem brigu trebaju preuzeti nadolazeći mladi naraštaji. Upravo će o mladima ovisiti hoće li mlinice biti vječno ili, uz nepravilno ophođenje prema njoj, nešto što je prolazno.
Najveće “spremište”
U pravilu, u mlinici Gunjac vode ima u dovoljnim količinama, a može imati, kad bi trebalo, najveće “spremište” vode od svih mlinica na području Velike Kladuše. Žito se nekad dovozilo konjskom ili volovskom zapregom, ali i nosilo na leđima. Danas to čine mercedesi ili neki drugi automobili...
Ipak, što je god zapisano i konstatirano, ova je mlinica na području Unsko-sanske županije danas u funkciji jer je nedavno restaurirana i na radost mnogih, sve češće se koristi. Pored mlinice sve se češće okupljaju i ljubitelji prirode... •