Federalno ministarstvo trgovine informiralo je Vladu FBiH na posljednjoj sjednici održanoj u Mostaru o četvrtom ovogodišnjem sastanku s distributerima naftnih prerađevina, održanom 2. studenoga 2018., na kojem su razmatrani kretanje cijena na tržištu FBiH i razlozi poskupljenja prerađevina nakon posljednjeg sastanka od 4. rujna 2018. godine, piše Večernji list BiH.
Kretanje na tržištu
U skladu s praksom s prethodnih sastanaka, sudionici su se referirali na trenutačno stanje na globalnom tržištu nafte s posebnim naglaskom na rast cijene barela sirove nafte. “Na dan održavanja četvrtog redovitog sastanka cijene na benzinskim crpkama kretale od 2,21 KM do 2,41 KM za BMB 95 i od 2,26 do 2,46 KM za dizel”, stoji u informaciji. Na sastanku je konstatirano da je 4. listopada 2018. na londonskom tržištu cijena barela nafte iznosila 86,29 USD, dok je tečaj USD iznosio 1,693653 KM, a nakon toga je uslijedilo snižavanje cijene barela te je na londonskom tržištu barel sirove nafte 31. listopada iznosio 75,91 USD, a tečaj USD bio je 1,719865 KM. Međutim, u regiji rafinerijske i nabavne cijene naftnih prerađevina do bh. granice nisu pratile taj trend, što potvrđuju podaci s jedinstvenih carinskih isprava, koje UNO BiH tjedno dostavlja ovom federalnom ministarstvu. “Analizom kalkulacija cijena uočeno je da nije došlo do povećanja veleprodajne ili maloprodajne marže, ali su uvećane druge varijable koje se odnose na rafinerijsku cijenu i troškove prijevoza do bh. granice. Troškovi prijevoza naftnih prerađevina iz Kopra do bh. granice iznose 0,08 KM po litri, iz Rijeke 0,07 KM, Siska 0,06 KM, a iz Luke Ploče svega 0,02 KM”, navodi se u informaciji i dodaje kako je prvenstveni razlog za to činjenica da se nakon havarije u Luci Ploče nabava i opskrba naftnim prerađevinama vršile cestovnim putem iz rafinerija Rijeka i Sisak te skladišta u Solinu i Kopru.
Snižene cijene
“Bitno je naglasiti da se funkcioniranjem Luke Ploče osigurava konkurentnost u ovoj oblasti, odnosno da se, osim rafinerija u Hrvatskoj i Sloveniji, veleprodavači mogu opredijeliti za nabavu od dobavljača koji imaju niže cijene i niže prijevozne troškove, a to su uglavnom dobavljači koji prometuju u Luci Ploče”, stoji u informaciji. Iz informacije je vidljivo da je marža na benzin pala za 2, a na dizel za 4% od početka godine. Dakle, konkurentnost u segmentu nabave, odnosno repozicioniranje ranijih dobavljača, treba rezultirati odgovarajućom povoljnijom cjenovnom politikom distributera, to jest sniženjem veleprodajnih i maloprodajnih cijena u FBiH. Jedno od skladišta manjeg kapaciteta u Luci Ploče je profunkcioniralo 5. studenoga te je, uz sniženje rafinerijskih cijena, i to polučilo određene rezultate. Resorno ministarstvo 5. i 6. studenoga primilo je oko 200 obavijesti o promjeni cijena, odnosno snižavanju maloprodajnih cijena BMB-a 95 i dizela za 0,05 KM.•