I ove godine, kao i prošle fondovi koji su namijenjeni za financiranje kulture, filma, izdavaštva, glazbe..., pod izlikom da je koronakriza smanjila izdatke iz proračuna, dobit će najmanje proračunskoga novca od kada su utemeljeni, piše Večernji list BiH.
Raspodjela novca
Prema odluci Vlade FBiH za ovu godinu, na ime programa utroška sredstava s kriterijima raspodjele sredstava “Tekući transferi drugim razinama vlasti i fondovima - Transfer Fondaciji za glazbene, scenske i likovne umjetnosti” iz proračuna će biti izdvojeno 558.000 KM. Najveći dio novca otići će na financiranje glazbenih manifestacija koje su od kulturnog značaja za BiH. Ostatak novca bit će uglavnom izdvojen za rad Fondacije za glazbenu djelatnost te potporu novim umjetničkim projektima i otkup umjetničkih djela u svrhu promocije i pomoći afirmiranim bh. likovnim umjetnicima, kao i mladim likovnim umjetnicima. Književnici i pjesnici ove će godine u svom fondu imati skromnih 550.000 KM koje će iz proračuna FBiH biti uplaćene u Fond za izdavaštvo. Iako je i ta fondacija, kao i Fondacija za glazbenu i scensku umjetnost godinama zakidana ili su im obećavani veći proračunski iznosi, ipak će ova financijska “zakrpa” izvući neke književne projekte koji su zapeli nakon izbijanja pandemije koronavirusa. Najveći dio novca iz ovog fonda ide na adresu izdavača - 205.000 KM, i to, kako službeno piše, na ime potpore izdavačima za objavljivanje knjiga. U toj stavci je stimuliranje novije književnosti i djela domaćih autora i prevoditelja.
Za izdavanje specijaliziranih časopisa koji promoviraju književnu kulturu bit će izdvojeno 80.000 KM. Mladi književnici i pjesnici čija su književna djela i rukopisi zbog kvalitete odabrani na anonimnim književnim natječajima moći će računati na malih i destimulativnih 30.000 KM. Ove, kao i prošle godine kratkih rukava ostala je i Fondacija za kinematografiju FBiH, koja ove godine može računati na svega 1,460.000 KM. Od tog iznosa za sufinanciranje dugometražnih igranih filmova bit će izdvojen svega 1,05 milijuna KM, što je trećina iznosa za financiranje ozbiljnijeg igranoga, dugometražnoga filma kad su uzme u obzir cjenik koji je uvriježen u zemljama regije. Samo za održavanje službenog voznog parka i nabavu novih vozila godišnje se iz proračuna Vlade FBiH izdvoji više od milijun maraka.
Obrazložili stavke
Autori kratkih igranih, dokumentarnih, animiranih, eksperimentalnih filmova mogu se “boriti” za malih 160.000 KM ako zadovolje potrebne umjetničke kriterije. Ostatak novca ide na razvoj scenarija, filmskog projekta, snimanje studentskih filmova, za što se izdvaja od 4500 do 20.000 KM. Sve te stavke su, isto kao i prošle godine, obrazložili iz Vlade FBiH novonastalim okolnostima. Unatoč pismu koje su još lani potpisali i Vladi poslali iz Udruge filmskih djelatnika u BiH, SFF-a, Akademije scenskih umjetnosti Sarajevo, Filmskog centra Sarajevo, Udruge redateljica i redatelja u BiH, Asocijacije snimatelja u BiH, iz zakona je, prema novom rebalansiranom proračunu, izbrisano nekoliko transfera.