Zrak je u Banjoj Luci jučer bio nezdrav za osjetljive skupine, s indeksom kvalitete od 108. Pokazali su to podaci organizacije "Eko akcija", koja svakodnevno objavljuje mjerenja kvalitete zraka u BiH. U Sarajevu i Travniku bio je vrlo nezdrav, s indeksima kvalitete od čak 297 te 267. Posebno oprezne trebaju biti osobe s respiratornim oboljenjima poput astme, kod kojih su moguća značajna pojačanja simptoma i intenziteta bolesti. Povećana je i vjerojatnost negativnih posljedica za respiratorne organe cjelokupnog stanovništva.
- Oboljeli od plućnih bolesti i bolesti srca, trudnice, djeca i stariji moraju izbjegavati bilo kakve aktivnosti tijekom boravka vani. I svi ostali morali bi izbjegavati produžena ili veća naprezanja tijekom boravka vani - navodi se u upozorenju. Izloženost zagađenom zraku u prvom redu povezana je s povećanjem broja akutnih respiratornih infekcija, povećanjem broja alergija, kao i učestalih glavobolja. Na to su upozorili iz Instituta za javno zdravstvo RS-a, naglasivši da neželjeni zdravstveni učinci, kao posljedica izloženosti aerozagađenju, mogu nastati uslijed kratkoročne ili dugoročne izloženosti.
- Dugoročne posljedice izloženosti zagađenom zraku doprinose povećanju broja oboljelih od kardiovaskularnih bolesti, kronične opstruktivne bolesti pluća, malignih bolesti, prvenstveno karcinoma pluća. Danas postoje jasni dokazi da je zagađenje zraka povezano i s reproduktivnim zdravljem, utječe na plodnost, trudnoću i novorođenčad te djecu - navode u Institutu.
Ističu da postoje dokazi da je izloženost zagađenju zraka povezana i s nastankom dijabetesa tipa 2 kod odraslih te može biti povezana s pretilošću, sustavnim upalama, pojavom Alzheimerove bolesti i nastankom demencije. - Prema izvješćima UNICEF-a BiH, zemlje jugoistočne Europe, a posebno BiH, najviše pate od zagađenja zraka. Prema novim statistikama SZO-a, BiH, Bugarska, Albanija i Ukrajina imaju najveće stope smrtnosti u Europi koje su posljedica zagađenja zraka. U BiH se, po podacima Europske agencije za životnu sredinu, godišnje gubi 44.000 godina života zbog čestica, dušikova dioksida ili zagađenja ozonom - upozoravaju iz IJZ-a.