Svjetski popularni istraživački Legatum institut objavio je nedavno globalni indeks prosperiteta po zemljama svijeta s predočenim pokazateljima u više sfera života, razvrstano po zemljama svijeta.
Na prvom mjestu ove globalne ljestvice očekivano se nalazi Norveška, a i cjelokupan taj skandinavski prostor zaokružen je među prvih deset zemalja svijeta u tim kategorijama.
Švicarska je na drugom, dok je SAD tek na 11. mjestu. Velika Britanija se nalazi na iznenađujućem 15. mjestu i začuđava što nije bolje rangirana.
Na nezahvalnom posljednjem 142. mjestu nalazi se Srednjoafrička Republika.
Bosna i Hercegovina je, prema ovom indeksu, na 86. mjestu što je svrstava na predposljednje mjesto u Europi, odmah ispred Moldavije koja je na 92. mjestu.
Međutim, jako je zanimljivo da je po kategorijama BiH najbolje rezultate postigla u sferi zdravstva s ukupno 58 bodova, što je, ako se promatra ovaj indeks, u gornjoj polovici. Ovom rezultatu doprinosi očekivana životna dob stanovnika naše zemlje u prosjeku od 76 godina. Možemo doznati iz ovog sektora i kako je broj mrtvorođene djece 5,7 na 1000 stanovnika. U toj sferi znatno razvijenije zemlje od BiH imaju alarmantno lošije rezultate. U prihvatljive rezultate mogli bismo svrstati sigurnost koja je na 61. i naobrazbu na 68. mjestu.
Ono što zabrinjava je negativan rezultat i negativan prirast gospodarstva, gledano kroz više godina. To je sfera koja iz godine u godinu redovito bilježi poražavajuće rezultate zahvaljujući čemu se nalazimo na nezahvalnoj 86. poziciji. Ujedno to je i područje na kojem je evidentno potrebno najviše raditi, razrađivati strategije i pristupe te usklađivati ih s prilikama u svijetu kako bismo postigli znatno bolje rezultate u idućim godišnjim izvješćima globalnog indeksa prosperiteta.
Nažalost, jako je loše i stanje osobnih sloboda u BiH, gdje je samo 41,1% anketiranih zadovoljno mogućim slobodama izbora. Dakako, važno je napomenuti i loše rezultate u sferi vlasti gdje smo tek na 108. mjestu od 142 promatrane države svijeta.
To možemo zahvaliti i jako niskom povjerenju u pravosudne i državne organe i institucije koje su u ovom istraživanju iskazali državljani BiH.
Ovo izvješće, iako je u dobrom dijelu negativno, moglo bi poslužiti kao parametar vlastima u BiH kako bi točno locirale probleme po sferama koje su promatrane, kao i kako bi poduzele korektivne zahvate u reguliranju istih.