Nužno je osigurati potpunu i efikasnu suradnju između svih institucija koje sudjeluju u sustavu za oduzimanje nezakonito stečene imovine i blagovremeno ih uključiti u izvršenje odluka o privremenom i trajnom oduzimanju.
Zaključak je to Regionalne konferencije „Najbolji modeli i prakse u području upravljanja oduzetom imovinskom koristi“, koju je u Sarajevu organizirala Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom.
Također, zaključeno je da upravljanje oduzetom imovinom treba u najvećoj mogućoj mjeri biti usmjereno očuvanju ekonomske vrijednosti oduzete imovine, zaštiti javnog interesa i uz najmanje troškove upravljanja takvom imovinom.
Potrebno je u što većem obimu i u cilju zaštite javnog interesa raditi na povratu imovine (ponovna društvena upotreba) u zajednicu koja je oštećena krivičnim djelima.
Važno je osigurati efikasnu međunarodnu suradnju između specijaliziranih institucija koje se bave financijskim istragama i upravljanjem oduzetom imovinom kako bi borba protiv svih oblika organizirnog i transnacionalnog kriminala bila što efikasnija.
Neophodnim je ocijenjeno usklađivanje važećih propisa u oblasti oduzimanja nezakonito stečene imovine, kao i primjena najbolje prakse i iskustva nadležnih institucija u regiji i Europskoj uniji.
- U procesu eurointegracija jako važno je upoznavanje s modalitetima rada agencija/direkcija iz zemalja regije, kako bi unaprijedili praksu upravljanja oduzetom imovinom - naveo je pomoćnik direktora Direkcije za upravljanje oduzetom imovinom Srbije Vladimir Ćeklić.
Pomoćnik direktora Uprave za imovinu Crne Gore Emir Dacić izjavio je da je navedena konferencija doprinjela zemljama u cilju zajedničkog uključivanja u borbu protiv svih oblika kriminala.
Konferencija je okupila 90 sudionika iz relevantnih institucija BiH, Crne Gore, Srbije i Slovenije i omogućila da se kroz najbolje prakse i studije slučaja predstave iskustva u upravljanju i raspolaganju pojedinim oblicima imovine, privremeno i trajno oduzete u krivičnim postupcima u zemljama regije i Bosni i Hercegovini.