birokracija

Žena (43) preminula u Austriji, obitelj čekala 6 dana da je prebaci u BiH

Žena (43) preminula u Austriji, obitelj čekala 6 dana da je prebaci u BiH
14.07.2016.
u 09:00
Pogledaj originalni članak

Obitelj iz BiH koja živi u Innsbrucku u Austriji naišla je na velike probleme nakon što im je preminuo član obitelji, a kojeg su željeli pokopati u BiH.

Odgađanje pokopa

Tijelo 43-godišnje ženske osobe je zbog birokracije šest dana bilo u hladnjači u Beču.

Čekala se potvrda o smrti koja, kako su gradski dužnosnici potvrdili, nije mogla biti izdana zbog zaštite osobnih podataka. Pokop je iz tog razloga odgođen dva puta. Pozvano je i Ministarstvo vanjskih poslova BiH kako bi se riješio ovaj problem.

U austrijskim medijima izišla je informacija o ovom problemu, a važan je i ovaj kao i svi prijašnji slučajevi jer se ovaj problem već godinama vuče.

- Konzularni odjel u Beču tražio je dokument koji od austrijskih vlasti, odnosno od nadležne klinike u Innsbrucku, ne može dobiti zbog Zakona o zaštiti podataka, a koji je u Austriji jako strog.

Klinika izda otpusno pismo nadležnom magistratu, a nadležni magistrat na osnovi tog pisma izdaje mrtvački list i na toj ‘mrtvačkoj putovnici’ zapravo stoji da je osoba preminula prirodnom smrću ili zbog bolesti koja se navede i time ne postoji prepreka za prijevoz bilo kuda.

Međutim, konzularni odjel u Beču ne zadovoljava se tim dokumentima nego traži detaljan nalaz i otežavaju obitelji i nama kao džematu u vezi toga, rekao je imam Samir Redžepagić za televiziju N1. “Do sada se nalazilo rješenje, malo je bilo trzavica, međutim, ovo je prvi slučaj gdje je pokop morao dva puta biti pomjeren”, dodao je.

O proceduri kroz koju prolazi obitelj koja želi pokopati preminulog člana u BiH je rekao: “S obitelji sam otišao u pogrebno društvo u Innsbrucku, predali smo potrebne papire i već sljedeći dan imali dokumente, nakon čega se preuzima tijelo preminulog i papiri se faksom šalju u Beč u Veleposlanstvo i tamo pogrebno društvo predaje papire koje su dobili ovdje u originalu, preuzima potrebne papire dalje i time je slučaj završen.

U ovom slučaju ne znam što je bio razlog ovolikog odugovlačenja. Tražili su isti dokument, a stotinu puta im je rečeno da ne mogu dobiti taj dokument zbog tih razloga. Trebali su službeno tražiti od magistrata u Innsbrucku.

“U međuvremenu, budući da smo napravili medijski pritisak, u ponedjeljak su papiri završeni bez tog dokumenta, odnosno s istim dokumentima koji su bili i u četvrtak ujutro, te je bio pokop u Kalesiji”, kazao je.

Reakcija obitelji

Reakcijom obitelji, ali i imama u Innsbrucku Samira Redžepagića, tijelo ženske osobe je ipak prevezeno u BiH. Imam Redžepagić je naveo i to da su naišli na probleme u Veleposlanstvu Bosne i Hercegovine u Beču gdje je službenik Veleposlanstva BiH bio, kako je Redžepagić rekao, jako neljubazan, drzak i kako će i nadležno pogrebno društvo uputiti odgovarajući dopis Ministarstvu vanjskih poslova BiH zbog njegovog ponašanja. “

Ako Veleposlanstvo i Konzulat, ali i veleposlanik i konzul ne mogu kao članu obitelji ili imamu stati uz nas u trenucima kad mi je potrebno da se nešto žurno završi, onda preporučujem državi BiH da bar uštedi te troškove koje ima u vezi s tim”, izjavio je za N1.•

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.