Zapadnohercegovačka županija, uz konstantan proces obuke kadrova iz svih sfera društvenog života na pripremi za pisanje projekata koji će konkurirati za europske pretpristupne fondove, kao i obuke za članove tijela u sustavu koordinacije procesa europskih integracija, jedan je od lidera kada govorimo o pripremi svih razina vlasti u Bosni i Hercegovini za sve ono što čeka državu na njezinu približavanju Europskoj uniji, piše Večernji list BiH.
Svjesni kako se pred BiH otvaraju povijesne prilike gospodarskog razvoja, ali i usklađivanja standarda u nizu područja svakodnevnog života, Vlada ZHŽ-a i Ured Vlade Zapadnohercegovačke županije za europske integracije aktivni su sudionici procesa kojim osnažuju vlastite kapacitete predlaganja projektnih ideja.
Važnost pripreme
Predsjednik Vlade Zapadnohercegovačke županije Predrag Čović u izjavi za Večernji list ističe kako županijska Vlada aktivno podržava procese koji se provode na terenu, a koji za cilj imaju obuku za pisanje projekata koji će se u budućnosti financirati iz europskih pretpristupnih fondova. Naglašava kako je cilj potaknuti mlade ljude iz županije da u što većem obujmu sudjeluju u predlaganju i kreiranju projektnih ideja koje su budućnost kada govorimo o ekonomskom razvoju županije, a u tom je kontekstu posebno ukazao na teme koje se odnose na zaštitu životne sredine, kao i infrastrukturu.
Imajući na umu činjenicu da najveći potencijal za razvoj i budućnost neke regije ili zajednice predstavljaju njezini ljudi, Ured Vlade Zapadnohercegovačke županije za europske integracije nastoji intenzivirati suradnju s mladima, posebno u kontekstu izgradnje i jačanja kapaciteta u planiranju, pisanju, pripremi i provedbi projekata kako bi bili što spremniji za učinkovito korištenje dostupnih sredstava iz programa i fondova EU-a. Nedavno je Ured pokrenuo obuku "Jačanje kapaciteta mladih za pisanje i provedbu projekta u Zapadnohercegovačkoj županiji". Organizirana je u suradnji s programom "Okvir za realizaciju ciljeva održivog razvoja kao temelj za održiv i inkluzivan rast u BiH" (SDG2 BiH), koji financira Švedska i provodi UNDP u partnerstvu s UNICEF-om i UN WOMEN u BiH, CISP talijanskom organizacijom koja provodi projekt "Natur Bosnia i Herzegovina: zaštićena područja i održivi razvoj AID012003", koji financira Talijanska agencija za razvojnu suradnju (AICS), te s Ministarstvom prostornog uređenja, graditeljstva i zaštite okoliša Zapadnohercegovačke županije i Ministarstvom obrazovanja, znanosti, kulture i sporta. Cilj obuke je izgraditi i ojačati kapacitete mladih s područja Zapadnohercegovačke županije u planiranju, pisanju, pripremi i provedbi projekata, kako bi bili što spremniji za učinkovito korištenje dostupnih sredstava iz programa EU. Tema koja će biti obrađivana razradom projektnih ideja u okviru obuka jest inovativan pristup rješavanju problema upravljanja otpadom na području mjesnih zajednica u Zapadnohercegovačkoj županiji (inovativan pristup sanaciji divljih deponija, recikliranje, ponovna upotreba otpada, promocija i podizanje svijesti o otpadu i problemima otpada i sl.).
Obuke
Uvažavajući ustavne nadležnosti, županija se također priprema za usvajanje pravnih i drugih propisa koji su vezani uz proces europskih integracija. Tako je Direkcija za europske integracije u suradnji s Uredom Vlade Zapadnohercegovačke županije za europske integracije održala obuke za državne službenike, ali i sve zainteresirane, uz fokus na dvije tematske cjeline -usklađivanje zakonodavstva te značaj komunikacija u procesu europskih integracija. Kako bi se upoznali sa sekundarnim izvorima prava Europske unije te procesom i tehnikama usklađivanja s pravnom stečevinom EU, prvoga dana održana je obuka "Metode, načini i tehnike usklađivanja zakonodavstva", dok je drugoga dana provedena obuka "Vještine izvještavanja za potrebe procesa europskih integracija".
Navedeni procesi, uz najave novih aktivnosti, svjedoče o činjenici da ova županija krupnim koracima ide u smjeru pripreme za sve one aktivnosti koje čekaju BiH kada je riječ o zakonodavstvu, ali i za prilike koje će se otvoriti kroz pretpristupno financiranje.